Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya pazarlama konusu son birkaç sene içerisinde kurumsal bazda o kadar ön plana çıktı ki insanların bu anlamda ki beklentilerinde de çok ciddi bir yükseliş söz konusu oldu. Bildiğimiz gibi ülkemizde her geçen gün çok daha fazla ön plana çıkan web sitesi teknolojilerinde de olmazsa olmaz paylardan birisini de sosyal medya üzerine atmak gerekiyor. Türkiye, zaman içerisinde sosyal medya sistemlerini en çok kullanan ülkelerden birisi olarak dünyada adını sıkça duyurmaya başladı. Sosyal medya sayesinde ülkemizde ki internet kullanıcısı oranlarında da çok ciddi bir yükseliş durumu ortaya çıktı.

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan ve bunu kurumsal bazda en iyi şekilde değerlendiren firmaları kesinlikle iyi bir şekilde incelemek ve fikir sahibi olmak gerekiyor. Türkiye’de son birkaç sene içerisinde özellikle Facebook reklamları sayesinde elde edilen müşteri kitlesinin istatistikleri ciddi anlamda etkileyici. Bu neden dolayısı ile günümüz teknolojilerinin en çok memnun eden unsurlarından birisi de sosyal medyanın pazarlama anlamında etkin bir şekilde kullanılması olacaktır.

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Markanızın, kimliğinizin ya da ürünlerinizin sosyal medya web siteleri üzerinden tanıtımının yapılması ya da reklam seçenekleri kullanılarak insanların ilgisini çekme çalışmalarına verdiğimiz isimdir. Bildiğimiz gibi sosyal medya web sitelerine sadece Türkiye’den giren kişi sayısı inanılmaz derecede fazla. Milyon kişilere varacak kadar ciddi bir rakam olduğunu söyleyebilmek mümkün. Her firma, ürünlerini ya da hizmetini satabilecek potansiyel müşteri kitlesine ulaşabileceği en kolay yöntemleri analiz eder ve bunun üzerine çalışmalar yapmayı ister.

Promosyonlar, el broşürleri, gazete reklamları ya da bu gibi akla gelebilecek birkaç farklı pazarlama tekniği ile bunu yapabilmekteler ancak devir bilgisayar, internet ve teknoloji devri. Bu da demek oluyor ki insanlara ulaşmanın en kolay ve en etkili yolu kuşkusuz ki internet sistemlerini kullanmak olacaktır. Google reklamları ve sosyal medya pazarlaması bu anlamda başı çekiyor diyebiliriz.

Sosyal Medya Pazarlamasının Faydaları

Sosyal medya sitelerinde bir fan sayfanız olduğunu düşünün. Markanızı daha yaygın bir kitleye ulaştırabilmek için öncelikli olarak bu sayfaya üye çekmeniz gerekiyor. Markanızı henüz tanıtma aşamasındaysanız insanlar sizi nereden bilecekler? Bu neden dolayısı ile her zaman önceliğimiz sosyal medya reklamları olacaktır. Facebook gibi bir sitede vereceğiniz reklamlar sizlerin farkedilebilmesi için yeteri kadar önemli ve ciddi bir adım olarak nitelendirilebilir.

Zaman içerisinde reklamlarınız tıklanacak, ziyaretçiler web sitenize girecek ve markanızı tanıyacak. Markanızdan potansiyel olarak ürün alacak kişilerin sayısında ciddi bir artış olacak ve dolayısı ile kulaktan kulağa çok daha kısa bir süre zarfı içerisinde büyüyeceksiniz. Sosyal medya kampanyaları ile birlikte fan sayfanıza daha fazla üye çekecek ve ürünlerini çok daha geniş bir kitleye sunabilme imkanınız olacak.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Messenger’ı Etkiledi başlıklı makalemizde sosyal medya birimlerinin hayata geçmesi, sosyal medya messenger etkisi ve sosyal medyanın msnye etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ