Router Modemlerde Gözden Kaçırdığımız Özellikler!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Sorunları

Router Modemlerde Gözden Kaçırdığımız Özellikler!

0

Kablosuz modemlerde sadece internete bağlanmakla yetinmeyeceğimiz aynı zamanda ağ hizmetini biraz daha hızlandırabileceğimiz bir kaç özellikten bahsetmek istiyoruz.

Router Modemler, kablosuz internet dağıtımıyla görevli cihazlardır. Genelde bir defa kurulum yapılır, bilgisayarlarımız ve cihazlarımız eşitlenir sonra bir daha el sürmeyiz. Şimdi paylaşacaklarımızı uygularsanız sizlere daha hızlı bir internet ve daha hızlı browser oyunları oynamanızı sağlayacaktır.

 

1- ROUTER MUTLAKA ŞİFRELENMELİDİR!
Birçok router çok fazla güvenlik önlemi sunuyor. WPA2-Personel seçeneği veya üst seçenekler her zaman en güvenli olanlardır. Şifreleme yapmadığınız takdirde kullandığınız ağ üzerinden kaçak bağlanan kişiler internet bağlantınızı yavaşlatır.

2- MAC ADRESİ FİLTRELEMESİ
Bu filtreleme belirli cihazların ağınıza bağlanmasını engeller. Eğer izin verilmiş bir ağ olacaksa cihazların MAC adresleri girilebilir. Bunun dışındaki tüm cihazları engelleyebilirsiniz. Bu işleve korumanız mümkün lakin MAC adreslerinin taklit edilebileceğinin kolaylığını göz önünde bulundurmakta fayda var.

3-PORT YÖNLENDİRME YAPIN
Port yönlendirme konusunda çoğu zaman birşey yapmanız gerekmeyebilir. Ancak Xbox One veya PS4 e sorunlar yaşayabilir veya belirli oyunlarda sorunlarla yüzyüze kalabilirsiniz. Router modeminizin arayüzünde ki ”Port Forwarding” işlevini kullanarak portları yönlendirmeniz gerekecektir.

4- QUALİTY OF SERVİCE (QOS)
Bant genişliğiniz oyunlar, indirmeler, videolu görüşmeler gibi birden fazla uygulama ve cihazlar tarafından kullanıldığında internet performansınız düşer. QOS sayesinde bu tür işlemlere öncelik tanınır.

5- KANALLAR
Wireless Router’lar sinyalleri belirli kanallardan iletirler. Aynı kanalda çok fazla router varsa hızda düşüş yaşanır. Çoğu router, kanal seçimini otomatik yaparak sorunu kendisi çözer. Eğer router bu işi yapmıyorsa kendiniz değiştirmeniz gerekir. En iyi performansa sahip kanalı bulmak için WiFi Analyzer türünde uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

6-5GHZ BAND ARALIĞI
Router modeminiz 802.11ac Wi-Fi standardını destekliyorsa eski router modemlerinizin kullandığı 2.4GHZ frekansınıyla birlikte 5GHZ frekansını da destekliyor demektir. Menzil ne kadar kısa olursa performans o kadar artar. Sinyaller bazen birbirlerine karışarak bağlantıları yavaşlatır. 5GHZ sinyallerin birbirlerine karışmasını engeller.

Ancak 5GHz’ye geçmeden önce tüm cihazlarınızın bu frekansı desteklediğinden emin olun. Bazı router’lar iki bandı aynı anda kullanabiliyor, bu durumda 5GHz’ye geçmenizin herhangi bir sakıncası olmayacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir