Yeni Üst Düzey Alan Adları Tanıtıldı. Siteniz İst veya İstanbul Uzantılı Olsun
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Yeni Üst Düzey Alan Adları Tanıtıldı. Siteniz İst veya İstanbul Uzantılı Olsun

0

İnternette yeni uzantılar bir basın toplantısı ile tanıtıldı. Üst düzey alan adı olarak tanıtılan uzantılar .ist ve .istanbul olduğu bildirildi. İşte yeni uzantıların detayları.

İnternette kullanılacak olan bu yeni uzantıların tanıtımını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptı. Saraçhane’de bulunan İBB binasında gerçekleşen toplantıda konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un güçlü marka değerini dijital platforma taşıyarak, dünya çapındaki kişileri ve işletmeleri İstanbul çatısı altında birleştirdiklerini söyledi.

New Yor, Tokyo, Roma, Londra ve Berlin gibi şehirlerin yanında artık İstanbul’da var diyebiliriz. İstanbul’un Türkiye’den ve yakın coğrafyalardan gelen alan ismi başvurusu yapan tek kent olduğunu söyledi. Yeni milli alan adımız ile ilgili olarak gerçekleştirdiğimiz röportaja aşağıdan göz atabilirsiniz.

Her geçen gün gelişen dünyada internetin vazgeçilmez bir iletişim aracı olarak yerini koruduğunu ve İBB olarak böyle bir süreçte yerlerini aldığını belirtti. Kadir Topbaş, İstanbul ve Türkiye için çok fazla heyecan verici bir tanıtımda birlikte olduklarını ekledi.

Şehirlerin adeta yarıştığı İstanbul’dan inovaktif şehir olma yolunda büyük bir heyecan duyan İstanbul var. Altyapılardan, ulaşıma, kültürden, sanata, spordan birçok alana hizmet ederken, İstanbul’un internet alanında bambaşka bir noktaya getirildiğini belirtti. Böylelikle İstanbul sadece kendi içerisinde değil dünyada daha önemli bir noktaya gelmiş oldu.

İNTERNETTE MİLLİ BİR MARKA OLDUK
.ist ve .istanbul milli alan adları olarak ortaya çıktı. Eğer bizler müracaat etmeseydik bu alan adları için, başka markalar bu fırsatı değerlendirecekti.

1 Mart itibariyle kamu, vakıf, dernek gibi kuruluşlara açılacak olan uzantılar,  mayıs itibariyle tüm bireysel kullanıcılara açılacak. Bu alan adlarını ise Medya A.Ş. yönetecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir