1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Playstation 5 İçin Geri Sayım Başladı


0

Dünyaca ünlü oyun konsolu olan Play Station için Sony’den bir açıklama geldi ve Play Station 5 için çalışmalara başlandığı söylendi. Teknoloji takipçileri ve oyun severler için hem grafik yönüyle hem de özel oyun serileri ile çığır açacağı düşünülüyor. Play Station oyun konsol serileri arasında şimdiye kadar en çok satışı gerçekleştirilen Ps2 ve Ps3 bulunmakta, öyle ki ps4 günümüz oyun dünyasının en yüksek çözünürlükteki grafiklere sahip oyunları bile oynatmakta, bu sayede oyuncuların beklentilerini büyük bir oranda karşılamaktadır. Özellikle PC oyunculuğunun getirmiş olduğu yüksek kalite beklentisinin yanında, yüksek çözünürlük beklentileri de her anlamda oyun konsolu olarak Play Station 4 de beklentiler fazlası ile karşılanmış, Play Station 5’te ise olabilecek maksimum çözünürlükler dâhilinde, PC’de olmayıp, sadece Play Station’a özel oyun serilerinin yeniden çıkması beklenmektedir. Bu da oyuncuları oyun konsoluna yönelten bir diğer sebeplerden birisi olmakla beraber, özellikle ps 4 oyuncuları arasında, Grand Theft Auto ve bu oyunun sunmuş olduğu multiplayer modu büyük bir ilgi görmüştür. Özellikle grafiklerin bir oyun konsolunda en başarılı bir şekilde nasıl gösterebileceğini en iyi bir şekilde örnek gösterebilir olması da dikkat çeken bir diğer önemli ayrıntıdır.

Playstation 5 için geri sayım başladı

Şimdiden geri saymaya başlanan Ps5 için ne tür bir geliştirmeler olacağı yönünde ise bazı ipuçları bulunuyor. Öncelikle firmanın gelişim aşamasındaki yöneticilerinden birisi olan Masayasu Ito yapmış olduğu açıklama göz önünde bulundurulduğunda, Play Station 5 çıkacak mı? sorusuna kesin bir dille yanıt verildiğini söyleyebiliriz. Buna göre bazı teknoloji yorumcularının düşüncesine göre, oyun konsollarının artık ilgi görmediği ve ps4 konsolunun da serinin son konsolu olabileceği yönündeydi, ancak açıklamada oyun konsolu severleri ve bekleyenleri sevindiren Ito, bu doğrultuda çalışmaların yapıldığını belirtmiştir. Peki Play Station 5 ne zaman çıkacak? sorusunun cevabı için ise, geçmiş dönemlerdeki çıkış tarihleri sağlam bir yol gösterici olacaktır. Bu bağlamda öncelikle ilk ps one 1994 yılında çıkmış ve aradan geçen 5-6 yıllık bir süreç sonrasında da ps2 çıkartarak satış rekorları kırmıştır. Buradaki 5-6 yıllık sürece dikkat çeken yorumcular, aynı şekilde ps3 ve son olarak 2013 yılında çıkışı gerçekleştirilmiş olmasına rağmen, halen en çok satılan konsollardan birisi olan ps4ün de aradaki bu dengeli süreç ve zamanlama ile doğrudan 2018 yılı ve civarının olduğu söylenmektedir.

Bekleyenlerin ve merak edenlerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de Playstation 5 nasıl olacak? yönündedir. Öncelikle grafik çözünürlüğü olarak video ve oyun sistemlerini ele aldığımızda, son yıllarda gelişim gösteren full HD sistemlerin yerini artık 4k video formatı aldığını görüyoruz. Bu da doğrudan daha canlı ve gerçekçi renkler ve eldeki teknoloji ile üretebilecek en kaliteli video çözünürlük değeri olduğunu gösteriyor. Büyük beklentilerden birisi de oyunlarda 4k olacağı yönünde ve konsolun boyutları, fiziksel durumu hakkında ise henüz bir şey söylemek mümkün değil. Geliştirme ne yönde olursa olsun, Play Station 5 çıkış tarihi tahminen 2018 ve 2019 yıllarında olacağı düşünülmekle birlikte, olabilecek maksimum çözünürlük ve depolama alanı ile yeniden çığır açıp, satışları zirvede tutacağı tahmin ediliyor. Öte yandan, pek çok fiziksel elektronik yapının yerini dijital ortama bırakması da, Play Station 5’in fiziksel olarak değil de, bir bulut dijital ortam desteği şeklinde üretilebileceği yönünde. Nitekim bu açıklama bizzat Sony yöneticisinden gelmiş ancak henüz kesin bir netliğin olmadığını da belirtmiştir. Tüm merak edilen bu soruların cevabını ise zamanla göreceğiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Xiaomi Geliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir