Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Paratoner Kullanımı Tesislerinizi Ne Kadar Korur

Paratoner Kullanımı Tesislerinizi Ne Kadar Korur

Sonbahar dönemine girilmesiyle artan yıldırım olayları ne yazık ki can ve mal kaybına neden oluyor. Bu nedenle kesinlikle yıldırımdan koruyucu önlemler gündeme alınmalıdır. Yıldırım denilince hemen akla gelen paratoner ne yazık ki fabrika, çiftlik gibi tesisleri tam olarak koruyamaz. Veri hatları, iletişim merkezleri olası bir yıldırım düşmesine karşı sadece dış yıldırımlık sistemleri ile değil iç yıldırımlık sistemleri ile de korunmalıdır.

 

 

Paratoner Kullanımı Tesislerinizi Ne Kadar Korur

Peki paratoner sistemleri bizi yıldırımdan korur mu?

Uluslararası standartlara baktığımız zaman paratoner sistemleri yasal olarak yer almaz. Bunun yerine faraday kafesi, gergi teli gibi yöntemler önerilir. Yıldırım düşen yerler baktığımızda da paratoner sistemleri binayı koruyamamaktadır. Özellikle eğer fabrika, tesis, veri merkezi gibi yerler düşünüldüğünde gelen yıldırım darbeleri tesisinizin panolarına yönelerek sistemlerinize zarar verir. Bu nedenle panolarınızı korumakla işe başlayabilirsiniz. Panolarınızda tam bir koruma sağlayabilmek için iç yıldırımlık sistemleri kullanmalısınız.

Kaynak : http://www.yilkomer.com/paratoner

Bir önceki yazımız olan CloudFlare Nedir ve Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizde Cloud Flare ipuçları, Cloud Flare nasıl kullanılır ve Cloud Flare Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ