1. Anasayfa
 2. Advertorial İçerik

Gerçekçilik Hissi Veren 3D Oyunlar


0

Atari salonlarında başlayan oyun macerası internetle birlikte farklı bir soluk kazandı. Oyun deyip geçmeyin, programlama teknikleri öylesine gelişti ki günümüzde oyunların gerçekçiliği öne çıkar oldu. Sanal gerçeklik sağlayan oyun motorları sayesinde gerçek hayata birebir benzeyen görsel sunumlarla karşılaşıyoruz. İnternetin altyapısıyla sunulan oyun platformunda oyuncular artık daha çok gerçekçilik talep ediyor. Bu talebin sonucunda 3D oyunlar çıkarılmaya başlandı. PC, Konsol derken Flash oyunlar da 3 boyutlu oldu. Burada dikkat edilirse, talebin her zaman gerçekçilik doğrultusunda olduğu açıkça görülmektedir.

3D Oyunlarİnsanlar genellikle boş vakitlerini eğlenceli hale dönüştürmek için oyuna yöneliyorlar. Bu yönelim de doğal olarak oyun firmalarını harekete geçirmiş durumda. Atari kasetleriyle geçen 90’lı yıllardan sonra internetin yaygınlaşmasıyla milenyumda ivme hız kazandı. Oyunlar bir eğlence aracı olmakla beraber zamanla bir pazar haline geldi. Artık oyun firmaları daha iyisini çıkarmak için var güçleriyle uğraşmakta; deneyimli programcılarla çalışarak talebi karşılamanın uğraşına girmektedir. Farklı türde birçok oyun kullanıcısını bekliyor; bu çeşitlenmedeki en büyük pay tabi ki insanların zevklerindeki değişkenlik. Bayanlar daha sakin oyunlar oynarken, erkekler mücadele isteyen oyunlardan yana bir tutum sergiliyor. Ülkemizde Android, IOS, Microsoft marketlerden de çok fazla oyun indirilip oynanıyor. Bunun yanında tabi ki yine internet siteleri üzerinden flaş oyunlar da tercih edilmekte. Üstelik bu oyunlar çevrimiçi oynanabiliyor; böylelikle sıkıldığınız bir anda arkadaşınızla aynı oyuna girip kafa dağıtabiliyorsunuz. Bununla beraber, hiç tanımadığınız insanlarla da aynı oyunun içinde yer alabilirsiniz. Sosyal paylaşım sitelerinin en başında yer alan Facebook üzerinden bugün binlerce kişi oyun oynamaktadır. Ev hanımlarından öğrencilere, çocuklardan yaşlılara kadar herkes oyun oynamaya meraklı hale geldi. Bu durumun anti-sosyal bireyler yetiştirdiğini de söyleyen psikologlar bulunmaktadır. İnsanların gerçek hayattan kopup tamamen sanal dünyaya yönelmeleri elbette ki sağlıklı değildir; ancak kararınca oynanırsa oyunların eğlenceli dakikalar yaşattığı da kesindir.

Gerçekçilik hissi uyandıran 3D oyunlar zamanla daha da geliştirilecek gibi görünüyor; bu platformun her geçen gün yeniliklerle desteklenmesi oyun meraklılarını da kendine çekiyor. Sıkıcı yaşam temposundan bunalanlar, oyunlar sayesinde stres atabilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir