Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Neden Blogger Kullanıyorum?

Neden Blogger Kullanıyorum?

Merhabalar,

Bugün sizlere genel bir bilgi vermek yerine daha kişisel bir yazı ile karşınıza çıkacağım. Yaklaşık 7 senedir çeşitli internet siteleri kurarak bazen bir kitle oluşturma bazen de maddi gelir amaçlı siteler oluşturdum. Oluşturduğum sitelerin sayısı 20’den fazla oldu. Bu sitelerin içinde WordPress kullandım. Blogger kullandım. Özel yazılım dahi kullandım. Yaklaşık 2,5 sene önce tamamen keskin bir dönüş ile Blogger dışında bir sistem kullanmamaya karar verdim. Peki neden böyle bir karar aldım? Gelin bu konuyu biraz irdeleyelim.

AH ŞU HOSTİNG!

İlk ve en önemli neden hosting problemleri konusu oldu. Özel yazılım neyse de WordPress kurduğum siteleri neredeyse tamamında çektiğim hosting sorunları ve aylık giderler karşısında yaptığım emek oldukça fazlasıyla boşa gidiyordu. Belki tek sitede kendini o kadar belli etmiyordu. Lakin bu tür işlerle uğraşıyor iseniz birden fazla sitenizin olacağını bilmelisiniz. Örnek veriyorum 10 civarı siteniz varsa ve her birinin sunucu parası aylık 20 lira olursa hiç bir şey yapmadan her ay 200 lira ödeme yapmanız gerekiyor. Bunu uzun süreli ve geniş çaplı düşündüğümüzde ortaya çok büyük bir problem çekiyor. Ayrıca yoğun hit alışında trafik yetmezliği sunucu ağırlaşması ve kapanması gibi sorunlar sitenizin düşüş yaşamasına neden oluyor. Bu tür sorunları yaşamadığım ve yaşamayacağım tek yer olarak Blogger gözüküyor.

DETAYLARI SEVMİYORUM

İkinci bir problem ise detaylar oldu. WordPress sistemini kurduğunuz zaman birçok eklentiler, detaylar, yazı ekleme sayfasında bile bir çok kutucuk ile uğraşıyorsunuz. Blogger ise oldukça sade bir panele sahip. Yazı başlığı, yazı detayı ve etiketler. İşte tam olarak yapmanız gereken bu kadar. Başka hiç bir ayar yapmanıza gerek yok! Sistem sizi sadece yazı yazmaya yönlendiriyor. Detaylar içinde boğup, yazarlıktan uzaklaştırmıyor. Bir yazı yazarken daha fazla keyif alıyorsunuz.

NEREDE O ESKİ TEMALAR!

WordPress ilk geliştiği yıllarda gerçekten çok güzel temalar ücretsiz bir şekilde dağıtılıyordu. Lakin Themeforest gibi tema pazarlarının büyük bir küresel ekonomik güç yaratmasından dolayı artık o eski ücretsiz güzel tema yapımcıları atlara binip gittiler ve yerine güzel tema üreten paralı üreticiler geldi. Hal böyle olunca gerçekten sisteminize uyan bir tema bulmak ve seçmek bazen günlerinizi alabiliyor. Blogger dünyasında da temalar paralı lakin, footer kısımda bulunan link kaldırılmaması koşulu ile aynı tema ücretsiz bir şekilde dağıtılıyor. Beğendiğiniz bir tema varsa sisteme kurup geçebiliyorsunuz.

Bu gibi teknik problemlerden dolayı gözde platformum blogger oldu. Eğer sizde site kurma işleri ile uğraşıyorsanız bir gün Blogger hizmetini denemenizi tavsiye ederim. Eminim ki alıştıktan sonra bir daha WORDPRESS gibi düşünceniz olmayacağından eminim. Bol Blogger’lı günler!

Bir önceki yazımız olan Blogger SEO başlıklı makalemizde blogger ve blogger seo hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ