Karşınızda Google’ın Akıllı Ev Uygulaması Nest
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Karşınızda Google’ın Akıllı Ev Uygulaması Nest

3

Google, geliştirdiği teknolojilere satın aldığı teknolojileri ekleyerek büyümeye devam ediyor. Son olarak Nest firmasını  3.2 milyar dolara satın alarak bünyesine kattı.  Nest, akıllı ev uygulamaları üreten teknoloji firması olarak biliniyor. Google, akıllı ev uygulamaları konusunda yaptığı çalışmaları Google Now ile tanıtmış, Apple Siri’ye rakip dijital asistanı tanıtmıştır. Google Now’un ar-ge si devam ederken, Nest’in satın alınmasıyla çalışmalarını Nest  teknolojisi ile birleştirmiştir. Sonuç olarak ortaya yeni nesil ev otomasyonlarının öncüsü olan yeni sürüm Nest çıkmıştır. Peki yeni sürüm Nest neler içermektedir.

Yeni sürüm Nest

Nest, evinizde kullandığınız teknolojileri evinizin dışındayken akıllı cep telefonu veya tablet bilgisayarınıza indireceğiniz uygulama ile kontrol edebilmenizi sağlayan bir teknoloji uygulamasıdır. Örnek vermek gerekirse; işten çıktınız ve eve gidiyorsunuz. Nest uygulamasını çalıştırarak evinizin ısıtma veya soğutma sistemini çalıştırabilir, ocaktaki yemeğinizi ısıtabilir, kahve makinesini çalıştırabilir, garaj kapınızı açabilirsiniz. Bütün bunları hiç yorulmadan zaman ayarlaması yaparak eve varış saatinize göre yapabilirsiniz. Google,Whirlpol, Mercedes gibi markalarla iş birliği yaparak Apple IOS işletim sistemi üzerinden sinyal göndererek Mercedes marka otomobilinizi çalıştırabiliyorsunuz. Bunların yanında ev güvenlik sistemleri, hırsız alarm sistemleri, yangın alarm sistemleri ve kamera güvenlik sistemleri ile entegre bir uygulama olduğu için her türlü bilgiyi akıllı cep telefonunuzdan ve tablet bilgisayarınızdan görebiliyorsunuz.

Nest akıllı ev uygulamaları

Nest, ses komutu ve dokunmatik ekranı sayesinde kullanılabilen akıllı ev uygulamasıdır. Google Glass gibi Ok Google komutu ile aktif hale gelerek vereceğiniz komutları sisteme iletir ve ev ile ilgili yapılmasını istediğiniz komutların yerine getirilmesini sağlar. Bunun için kullanıcı sesini Nest’e tanımlamanız gerekmektedir. Nest, hastalık, ses kısıklığı gibi durumlara karşı ses frekansını tarayarak ses haritası çıkarıyor ve sisteme tanımlıyor. Hasat iken veya sesiniz kısıldığında dahi sesinizi her hali ile algılayarak komutlarınızı yerine getiriyor.

Google, akıllı ev uygulaması Nest’i daha fazla geliştirebilmek ve daha farklı geliştirici firma ile ortaklık kurabilmek için Nest tanıtım konferansı düzenleyerek hem Nest’in tanıtımını yaptı hem de geliştirilmeye açık olduğunu belirterek geliştirici firmaların desteklerini beklediğini açıkladı.

Peki Nest’in faydaları neler ?

Nest, akıllı ev uygulamaları sayesinde, ev konforunu sağlayacağı için insan yaşamına etkileri tartışılamaz. İnsan yaşamının dışında, kendi elektriğini üreten evlerin elektrik üretim ve kullanım sistemlerini yönetebilmek ve enerji tasarrufu sağlamanız için çok önemli bir uygulamadır. Özellikle Avrupa ülkelerinde akıllı ev projesi uygulamalarının tamamlayıcı unsuru niteliğinde olan Nest, enerji üretimi ve kullanımını nerede olursanız olun ses komutu ile kontrol edebilme imkanı sağlıyor.

Günümüzde akıllı bina sistemleri ile tasarruf sistemleri bir arada kullanılarak enerji ve doğal kaynakların tasarrufu sağlanmak istenilmektedir. Günümüzde gri su dönüşümü, dış cephe kaplamaları, kendi enerjisini üreten bineler ve daha az karbon salınımı ile havayı daha az kirletmek için yapılan çalışmaların tamamı Nest ile kontrol edilebilir hale gelecektir. Akıllı bina otomasyonlarının tamamını Nest aracılığı ile sesli komutlarınızla cep telefonlarınızdan kontrol edebilecek ve yönetebileceksiniz. Bu durum daha az insan gücü harcayarak  daha kolay yönetim imkanı sunuyor.

Google kendi kendine çalışan ve hareket eden sürücüsüz arabasının yaygınlaşması ile Nest hayatımıza daha çok girecektir. İş yerinden çıkmadan Redkit ‘in atı Düldül’ü çağırması gibi Ok Google komutu ile aracımızı otoparktan bina girişine çağırabilecek ve ‘’ öndeki arabayı takip et ‘’ komutu ile istediğimiz yere gidebileceğiz. Kısaca Nest ile hiç yorulmadan beklemeden basit ses komutları ile istediğimiz an istediğimiz yerde aracımıza binerek istediğimiz yere gidebileceğiz.

Nest, hayatımızı kolaylaştırmak için üretilmiş ve daha fazla kolaylık sağlaması için geliştirilecek olan bilgi ve bilişim teknolojisidir. Android, Ios işletim sistemleri üzerinden aktif olarak kullanılabilen sistem bir çok otomobil teknolojisi ve otomasyon teknolojisi ile anlaşma yaparak tamamı ile entegre bir sistem oluşturmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışmalar sona erdiğinde hiç hareket etmeden yemek hazırlayabilecek, zaman ve enerji kaybetmeden her yere gidebileceğiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 30 Eylül 2015

  Yazınızı okudum gerçekten işime yaradı google piyasada tekel

 2. 3 Ekim 2015

  Akıllı ev sistemlerine hayranım bildiğin 10 yıllık evi akıllı eve çevirmenize yardımcı oluyor ve birkaç büyük firma iyi iş çıkarıyor aralarında en iyisi Mecburen Google bence çünkü mühendisleri çok iyi çalışıyor ve iyi iş çıkarıyorlar kesinlikle bir NEST ediniceğim.

 3. 14 Nisan 2016

  Çok başarılı bir sistem. Akıllı ev sistemleri ayrıca oldukça güvenli diye biliyorum. Teşekkürler paylaşımınız için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir