1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Karşınızda Geleceğin Kurye Sistemi: Amazon Flex Uber


0

Günümüzde internetten yapılan alış verişler aynı ülke içindeyse 3 iş günü, farklı bir ülke de ise  20 iş günü içinde teslim edilmektedir. Bu durum alıcıların uzun süreler beklemesine neden olmaktadır. Farklı ülkeden satın alınan ürünün geç gelmesi olağan bir durumken aynı ülke de satılan bir ürünün 3 iş günü içinde teslim edilmesi alıcıyı zaman bakımından mağdur etmektedir.

Dünya e ticaret devi Amazon, bu durumdan şikayetçi müşterilerinin memnuniyetini sağlayabilmek için Amazon Flex Uber adında bir kuryelik sistemi geliştirip kullanıcılarının hizmetine sunmuştur. Bu sistem ile hem ürün satıcısı, hem de ürünü satın lalan alıcı uzun süreler beklemek zorunda kalmayacaklar.

Yeni nesil Kurye sistemi Amazon Flex Uber

Peki nedir bu Amazon flex sistemi ?

Amazon Flex: Bu sistemde arabası ve akıllı cep telefonu olanlar amazonun part time, free lancer çalışanı oluyorlar. Günün istediğiniz bir saatinde akıllı cep telefonunuza indirdiğiniz Amazon Flex Uber programı ile güzergahınızı ve ürün teslimi için ayıracağınız zamanı girerek Amazonun size teslim etmeniz gereken ürün listesini ve teslimat adreslerini mail atmasını bekliyorsunuz. Gelen mailde, teslim edeceğiniz ürünler ve teslimat adresleri ile ne kadar sürede teslim etmeniz gerektiği bilgileri yer alıyor.

Elinizdeki listeye göre, Amazon ürün deposuna, ürün için anlaşmalı olan satıcı dükkanlarına belirtilen saatler de uğrayarak teslim etmeniz için hazırlanmış olan ürünleri Amazon Flex programı ile  kendinizi tanıtarak  teslim alıyor ve arabanız ile ürün teslimatı yapıyorsunuz. Ürün teslimatlarını en geç 1 saat içinde yapmanız gerekmektedir. Elinizdeki listeye göre teslim edeceğiniz ürünler ve teslimat adresleri için  her saat sonunda yeni ürünler almak için Amazon ürün deposuna gitmeniz gerekiyor. Bu şekilde Amazon adına kuryelik yaparak saat başı ücret ile ek gelir sağlıyorsunuz.

Amazon, Amazon Flex Uber kapsamında kendisi ile çalışacak olan, arabası bulunan kişilere saatlik ücret olarak 18 ile 25 dolar arası bir ücret ödüyor. Bu ücret taşınacak ürünün ağırlığına, teslimat adresinin uzaklığına göre değişkenlik gösteriyor. Bu sistem ile hem müşterilerine daha kısa sürelerde teslimat yapabiliyor hem de kurye sistemi için ayırmış olduğu bütçeyi % 30 oranında azaltmış oluyor.. Amazon yaptığı açıklamada; bu sistem ile ürün dağıtımına başladıkları günden bu güne kadar ürün teslimatlarını 45 dakikadan daha az sürede yaptıklarını ve müşterilerin bu durumdan çok memnun olduklarını belirttiler. Amazon Flex Uber,  başarılı olduğu için diğer eyaletlere ve ülkelere geliştirilerek yaygınlaştırılacak. Şimdilik Amerika Birleşik devletlerinin Seatle eyaletinde uygulanan sistem başarılı olduğu için 11 eyalette daha uygulamaya başlanacak.

Amazon Flex Uber programının başarılı olması ile diğer büyük e – ticaret siteleri de benzer kurye sistemleri geliştirmek için çalışmaya başladır. Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren ticaret siteleri diğer ülkelere sattığı ürünleri gümrük kapılarından alarak 1 gün içinde belirtilen adreslere teslimatını yapacak arabası ve akıllı cep telefonu olan kişilere saatlik 15 euro ödeme yapacağı sistem üzerinde çalışıyor. Ürün sigortası ve gönüllü olacak kişinin bilgilerinin yer alacağı cep telefonu uygulaması geliştirilmesi devam ediyor. Amazon Flex’ in öncü olduğu yeni nesil kurye sistemi dünya genelinde yaygınlaştığında insanlar kendilerine ek gelir olması için free lancer kurye olarak çalışmaya başlayacaklar. Gelecek 5 yıl içinde ülkemizde de uygulanacak ve isteyenler kurye olarak ek gelir sağlayabilecekler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir