Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Intel vs AMD: Hangi İşlemci Daha İyi?

Intel vs AMD: Hangi İşlemci Daha İyi?

Konu bilgisayar olunca akla gelen pek çok parça var fakat bunlardan en önemlisi şüphesiz işlemci. İşlemci cephesinde yıllardır AMD ve Intel arasında bitmek bilmeyen bir mücadele yaşanırken, Intel mi AMD mi, hangisi iyi sorusunu yanıtlayacağız.

Fiyat
Şüphesiz fiyat konusunda AMD daha ucuz ve en çok da bu yönüyle ön plana çıkıyor. Intel ve AMD çipsetler arasında ciddi fiyat farkları var ve daha uygun fiyatlı bir bilgisayar toplamak isteyenler için AMD her zaman ilk seçenek konumunda.

Buna rağmen çıktıktan sonra birkaç ay beklerseniz, Intel işlemciler de makul seviyeye geliyor.

Performans
Eğer fiyatı umursamıyorsanız ve tek amacınız performanssa, tavsiyemiz gözünüzü Intel’e çevirmeniz yönünde olacak. Her ne kadar AMD daha önceki yıllarda yaşanan kronik sorunlarını bir kenara atsa da, Intel hala en iyi seçenek.

Grafik
Eğer oyunlar için bir bilgisayar topluyorsanız, zaten harici bir ekran kartı almanız şart. İşlemciye entegre ekran kartları genellikle yüksek gereksinimli oyunları açamıyor fakat Intel bu konuda daha başarılı. Örneğin Overwatch’ı, ekran kartına gereksinim duymadan oynatabiliyor. Bu da önemli bir artı.

Overclock
Eğer yeni bir bilgisayar veya sadece işlemci alıyorsanız, ilk bakacağınız şey kutu üzerinde yazan saat hızları olacak. Eğer overclock yapacaksanız AMD bu konuda daha fazla seçenek sunuyor fakat Intel’in ekran kartları da kutudan daha yüksek saat hızlarıyla çıkıyor.

Sonuç olarak özetlersek, eğer para sizin için sorun değilse Intel ekran kartları her zaman birinci seçenek olmalı fakat bütçe dostu bir bilgisayar toplama derdindeyseniz, AMD’den de pişman olmayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Oyunlarda FPS Nasıl Artar? başlıklı makalemizde fps nasıl artar, oyun fps artırma ve Oyunlarda FPS Nasıl Artar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ