1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Google’a Dokunarak Arama Özelliği Geliyor


0

Arama motorları dendiğinde dünya devi haline gelmiş birçok ismi duymaktayız. Merak ettiğiniz bilgileri öğrenmek için başvurulan en yaygın yol internet üzerinden yapılan aramalardır. Gün içerisinde milyonlarca kelimenin anlamı ve içeriği aratılmaktadır. Bu aramalar sayesinde aklınıza takılan bir sorunun cevabını alabilmekte veya bir kelime ile ilgili birçok yazıyı bulabilmektesiniz.

Kullanıcıların birçok tarayıcıyı arama yapmak için kullanması, şirketlerin arama yapmakla ilgili işlevlerde değiştirmelere gitmelerine neden olmaktadır. Her geçen gün bir şirketin aramalarla ilgili güncellemeye gittiğini görmekteyiz. Bu sayede aramalar daha kolay bir hale getirilmektedir. Aranan kelimelerden kaynaklı eksik araştırmaların çözümü nitelikte olan bu tür güncellemelerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Teknoloji ile ilgili takip ettiğiniz haberlerde gözlemleyeceğiniz gibi internet devlerinin güncellemelerini tanıtmadığı bir günü görmemekteyiz.

Google’a Dokunarak Arama Özelliği Geliyor

Bu yazımızda da aramaların ek çok yapıldığı popüler tarayıcılardan olan Google Chrome ile ilgili bir haberi paylaşacağız.

Dokunarak Arama Sistemi Nedir?
Yukarıda açıklamalarını yaptığımız  tarayıcılarda yapılan aramalarla ilgili kolaylık sağlayan bir aracı geçtiğimiz günlerde Google’nin Android sistemli akıllı mobil cihazlarının Chrome tarayıcısında gördük. Böylece rakipleri ile arasındaki farkı yine açmaya başlayan Chrome, Touch to Search adı verilen bu yenilik adından da anlaşılacağı üzere dokunarak arama yapabilmeyi sağlıyor. Bildiğiniz gibi bankacılık işlemleri başta olmak üzere son yıllarda tüm işlerimizi dokunma teknolojisi ile gerçekleştirmekteyiz. Özellikle hemen herkesin kullandığı akıllı cep telefonlarının dokunma teknolojisi alışveriş, yazı yazma, resim ekleme gibi sosyal medya üzerinden ya da internet aracılığıyla uygulanan işlevlerden sonra diğer alanlara da hızla yayılmaktadır.

Dokunarak Arama Sistemi Nasıl çalışmaktadır?
Ekranda bulunan sözcüklerden veya metinlerden istediğiniz birine uzun süreli dokunduğunuz an onayla yapmanın ardından aramanın başlatılması sağlanıyor. Bulunan veriler sayfanın alt kısmında teknolojiye ayak uydurulmuşçasına şık ve pratik bir şekilde gösterilerek kısa yoldan erişim hakkı tanımaktadır.
Evet, yanlış duymadınız, tıpkı kopyalanacak olan bir kelimenin dokunmatik ekranlı cihazlarda seçilmesi gibi kelimeler seçildikten sonra arama yapabileceksiniz.
Ancak henüz tam olarak aktif olmayan bu özelliğin kullanılması için kullanıcının vereceği onay daha sonra Ayarlar’dan iptal edilmektedir.
Yalnızca Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda dahi bu uygulama tüm cihazlarda birden değil, kısım kısım kullanır hale gelecektir. Apple şirketinin sahibi olduğu IOS işletim sistemlerinde ise kullanılamaz durumda olduğu bilinmektedir. Bu konunun ne zaman çözüme kavuşturulacağı ise belli değildir.

Dokunarak Arama İşleminin Avantajları nedir?
İnternet aramalarımızda çoğunlukla hatalara rastlamaktayız. Dokunarak arama yapma sisteminin avantajları ise tam da burada karşımıza çıkmakta. Dokunarak arama özelliği sayesinde yanlış kelimelerle yapılan aramaları biraz olsun azaltacağı düşünülmektedir. Çünkü kelimelerin veya metnin istediğimiz kısmını seçili hale getirmek tamamen kendi kontrolümüzde olacaktır.  Android işletim sistemine sahip akıllı mobil cihazlarınızda kullanabileceğiniz güncelleme geldikten sonra isteklerinize ne kadar cevap verebileceğinizi görebileceksiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir