1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Facebook’tan Kadınlara Büyük Jest


0

Facebook’tan kadınlara büyük jesti yorumlayalım
Tüm sosyal paylaşım sayfalarında yapılan değişmeler anında siz değerli ziyaretçilerimize aktarılmaktadır. Böylece tüm teknolojik değişmeleri takip edebilmenizi sağlamayı amaçlıyoruz. İşte bunlardan birini daha sizinle tanıştıracağız.

İnsanların en çok kullandığı sosyal medya sayfaları ne diye sorsak aklınıza ilk olarak ‘Facebook’ gelecektir. Biz de, siz değerli okurlarımızın karşısına yeni bir Facebook güncelleme rüzgârıyla çıkıyoruz. Çünkü insanlar yoğun bir şekilde Facebook’ta arkadaşlarını bulmakta ve karşılıklı olarak paylaşımlarda bulunmaktadırlar. Bu paylaşımların ayrıntılarında yer alan çeşitli ikonların olduğu görülmektedir. İkonlar bazen bir hayvanı, bitkiyi ya da insanların ilişkilerini simgelemektedir. Bunlar arasında bulunan bir ikonun görünümü ise bugüne kadar kimse tarafından fark edilmemişti ve kimseyi rahatsız etmemişti. Ta ki geçtiğimiz günlerde önceden var olan bir ikonda yapılan yeni dokunuşlara kadar…
Facebook’tan Kadınlara Büyük Jest
Facebook’un yeni ikonunda yer alan bazı detaylar şu şekildedir…
Arkadaş ikonu, grup ikonu ve bu mesajlaşmada yer alan emoji adı da verilen ikonlarda sürpriz bir şekilde jest yapan Facebook, erkek siluetleriyle kadın siluetlerinin yerini değiştirmiştir. Böylelikle kadın siluetleri ön plana çıkmıştır. Kullanıcılar tarafından devrim olarak nitelendirilen bu davranışın tasarımcısı tarafından yapılan açıklamada da, kadınlar ile erkekler arasındaki bakış açısına dayalı olan birtakım görünüşe bağlı özelliklerin rahatsız edici olması üzerine böyle bir çalışmaya gidildiği belirtilmiştir. İkonda yapılan yeni tasarımın öncüsü, kadınlara özel bir okulda eğitim gördüğünü ve ikonlara verdiği yeni havalarda bilinçli bir dokunuş yapmadığını da belirtmiştir. Sert hatların kaldırılarak, yerine eşitlik mesajını veren bu yeni ikonla ilgili yapılan çalışmalara geç kalındığı konusunda da fikirlerini belirten yetkiler, üstelik kadın silueti daha hoş bir saç görünümüne bürünmüş şekilde sunmuşlardır. Bu çalışmaların neticesinde uygulanan dokunuşlara göre de, yukarıda saydığımız alanlarda yer alan tüm ikonlarda kadınlar ön plana çıkarılmıştır. Ön plana çıkmanın ötesinde yan yana, omuz omuza mesajının verildiği şeklinde de yorumlanabilmektedir.

Kadınları, erkeğin gölgesinden kurtaran bu sembol ile birlikte simetri anlamında da değişiklikler yapılmıştır. Eski ve yeni görünüşüne bakıldığında eşitliğin sağlandığı ve bu değişikliğin daha iyi gözlemlendiğini görebileceksiniz. Siz son güncellemeleri yapmanıza rağmen bu değişiklikten bi’ haber olabilirsiniz. Çünkü ilk etapta dikkati çekmeyen ancak önemli bir değişiklik olan bu güncellemenin de  tıpkı diğer birçok güncellemeleri gibi  sessiz sedasız yapıldığı görülmektedir.
Yalnızca mobil Facebook uygulamasında göreceğiniz, kadınların oldukça hoşuna giden bu değişimin önümüzdeki günlerde web versiyonunda da görüleceği beklenmektedir.

Facebook’la ilgili tüm gelişmeler için geçmiş yazılarımıza göz atabilirsiniz. Aynı zamanda sıkça kullandığınız ve aynı şirketin yönettiği Messenger, Whatsapp gibi uygulamalarda aynı zamanlarda yapılan ve birbirine yakın olan çeşitli güncellemelerle ilgili de haberlerimizi paylaşıyoruz. Böylece gününüzün büyük bir bölümünde kullandığınız bu mesajlaşma uygulamalarının detaylarına bilinçli bir şekilde hâkim olmanızı hedeflemekteyiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir