Google Panda Nedir? Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. Seo

Google Panda Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Sitemizde ki önceki yazılarda bahsedilen algoritmalardan birisi de Google Panda algoritmasıdır. Web sitelerinin rakamsal anlamda ki büyük artışı ve zaman içerisinde elde edilen veriler doğrultusunda arama motorlarının web sitelerini değerlendirme safhasında izlediği yolda çok ciddi bir değişiklik söz konusu olmuştur. Zaman içerisinde incelendiği üzere her ne olursa olsun etkin bir şekilde web sitelerinizin kalıcı olarak başarısını sağlayabilmek için artık uymanız gereken onlarca kural var. Bu kurallar, birkaç farklı algoritma sayesinde web sitesi sahiplerine sunuldu ve arama motorları bu kurallardan aşırı istisnai durumlar olmadığı sürece kesinlikle vazgeçmiyor.

Google Panda algoritması, aslında sistem için çıkarılan en eski algoritma sistemi olarak da dikkat çekiyor. Zaman içerisinde birçok farklı şekilde versiyon yükselten ve kendi içerisinde gelişen bu algoritma web sitelerini değerlendirirken birçok farklı kıstası göz önüne alıyor. Aslında en eski ve cezaları en ağır olan algoritma tipi olduğunu söyleyebilmek de mümkün. Zaman içerisinde içerisinde bu algoritma birçok farklı şekilde geliştirilmiş ve günümüzde son olarak Google Panda 4.0 sürümü ortaya çıkmıştır.

Google Panda
Google Panda

Google Panda Nedir?

Bu algoritma, arama motorunun On Page SEO kurallarını değerlendirmek için kullandığı ve SPAM unsurlarını en ince detayları ile incelemeyi ön gören bir SEO algoritma modeli olarak dikkat çeker. Kısa zaman içerisinde tüm dünya genelinde benimsenen ve en çok korkulan algoritma tiplerinden birisi olarak dikkat çeker. Arama motorları web sitesinin içerisine girdiğinde anahtar kelime yoğunluğu ve diğer tüm SPAM unsurlarını değerlendirerek Google Panda algoritması kapsamında inceleme altına alır ve sorunlu içerikler yüzünden ciddi cezalar almak mümkündür.

Son derece acımasız bir algoritmadır ve sadece bu yüzden geçtiğimiz günlerde ülkemizin en çok ziyaretçi alan haberler siteleri Hürriyet, Milliyet ya da Bugün gibi gazetesi de olan markaların internet siteleri 4 saatlik bir ceza ile uyarıldılar ve tekrar eski yerlerine geri geldiler.

Google Panda Ne İşe Yarar?

Google Panda aslında web sitelerini sıralama anlamında değerlendirmeye yönelik en önemli seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Web sitelerinin kurallara aykırı davranışları akabinde anında cezalandıran ya da cezalandırmaktan ziyade beklentilerini en iyi şekilde karşılayan önemli sistemlerden birisi olarak da dikkat çeker. Haber sitelerine verilen ceza aslında bunun en büyük örneklerinden de birisi olarak dikkat çekiyor.

Google Panda algoritması sayesinde kısa zaman içerisinde web sitelerinin içeriğe verdiği önem ve kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik web sitelerinin artışı ciddi anlamda ilgi çekti diyebiliyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir