Gazze Şeridinde Casus Yunus Yakalandı
 1. Anasayfa
 2. Genel

Gazze Şeridinde Casus Yunus Yakalandı

0

Hamas, Gazze Şeridi açıklarında bir çeşit casus yunus yakaladıklarını bildirdi. Gazze şeridindeki casus nedir? Dünya, tarihi kayıtlara göre insanlığın en son 4000 yıllık tarihi boyunca sadece 100 yılı savaşsız geçirebilmiş. Zamanımızda bile ülkemizin içerisinde bulunmuş olduğu durum ve komşularımız, farklı çeşitlerde savaş/çatışma durumlarında. Bu durum ise her ne kadar bizleri üzüyor olsa da ülkeler, bu durumu kabullenmiş ve gelişmekte olan çeşitli teknolojileri kullanarak olası savaşlarda ülkelerine yardımcı olabilecek silahları üretme işine girişmişler.

İsrail’in En Komik Casusluk Aleti!

İsrail ve Filistin arasında seneler boyunca devam eden savaşı bilmeyen yoktur. İki tarafında çeşitli şekillerde karşılık vermiş olduğu ve son derece üzücü ve açıkçası gereksiz savaş, İsrail tarafının gelişen teknolojileri ekosisteme uyarlayarak savaşta kullanması üzerine üzücü olduğu kadar da son derece garip bir hal almış durumda. Hamas Ordu Radyosu, geçen hafta Gazze Şeridi açıklarında İsrail tarafınca casusluk, yani bilgi toplama ve sızdırma hedefi ile kullanılan bir “casus yunus” yakaladıklarını geçti. Yetkililer tarafınca bildirilene göre ise yakalanan yunusun üstünde kamera ve çeşitli kayıt cihazları bulunmaktaydı. Bu gibi çeşitli olaylar daha önceden de Mısır’da bulunan bir ördeğin ve Türkiye’de bulunan bir çeşit kuşun da casus sanılması ile gerçekleşmekteydi. Fakat bunlar, Hamas tarafınca yakalanan yunus gibi değil, sadece zararsız birkaç hayvanlardı.

Su Görevlerinde Hayvanlar Sürekli Olarak Kullanılıyor!

Ülkeler tarafında hayvanların casus olarak kullanılması da yeni bir olay olmamakta. Casus hayvanlar nerelerde kullanılıyor? ABD ve Rusya gibi ülkelerin de yunusları ve çeşitli deniz aslanlarını mayın temizleme gibi çeşitli su görevlerinde kullandıkları bilinen bir gerçek. Bu hayvanların yanı sıra ise ABD’nin gizli bilgi kurumu olan CIA, Soğuk Savaş yıllarında bir kediyi eğitmek ve Rusya’da casusluk yaptırabilmek amacı ile 2 milyon dolar harcamıştı. Fakat bu kedi Rusya’ya vardığı ilk gün talihsiz bir biçimde taksi tarafınca ezilmişti. Bu gibi çeşitli olaylar birçok ülkelerin başına gelmekte. Her ne kadar çeşitli teknolojik ürünler casusluk amacı ile kullanılıyor olsalar da hepsinin bir enerji kapasitesi var ve bu enerji kapasiteleri de oldukça kolay bir biçimde bitebilmekte.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Half-Line Miami Çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir