Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

E-Ticaret Hacmi Artıyor

E-Ticaret Hacmi Artıyor

E-ticaret sektörü sadece Türkiye’de değil aynı zamanda dünyanın çeşitli ülkelerinde de gelişmeye devam ediyor. Bunlardan birisi de İngiltere olurken, ülkede geçtiğimiz yıl e-ticaret hacmi yüzde 16 büyüme gösterdi.

2016’da İngiltere’nin e-ticaret hacmi 133 milyar pound (153 milyar euro) olurken, 2015 yılına göre artış yaşandı. Bilgileri IMRG Capgemini E-Ticaret Satışları Endeksi verirken, müşteriler bu yıl online satış yapan sitelere büyük ilgi gösterdi. IMRG’ye göre 2017 yılında da yüzde 14 büyüme gerçekleşecek.

İngiltere’de gerçekleşen online satışlara en büyük etkiyi akıllı telefonlar yaptı. Geçtiğimiz yıl internet üzerinden satılan akıllı telefon sayısı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 47 artış gösterdi. Tabletlerde yüzde 3’lük düşüş yaşansa da, genel olarak mobil sektör büyüdü ve ciddi sayıda akıllı telefon satışı gerçekleşti.

Farklı kategorilere baktığımızda ise iç çamaşırı ve hediyelik eşya satışları da önemli artış gösterdi. Buna rağmen sağlık ve güzellik sektörü 2016 yılında e-ticaret konusunda başarılı olamadı, satışlarda düşüş yaşadı. Buna rağmen henüz Türkiye’deki rakamları bilmiyoruz fakat ülkemizde de e-ticaretin giderek yaygınlaştığı bir gerçek.

Siz internetten ne sıklıkla alışveriş yapıyorsunuz?

Bir önceki yazımız olan Sermayesiz E-Ticaret Yöntemleri başlıklı makalemizde E-Ticaret Yöntemleri, sermayesiz e-ticaret ve sermayesiz ticaret hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ