Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Dünyanın İlk “Solucan Deliği” Aygıtı Yapıldı

Dünyanın İlk “Solucan Deliği” Aygıtı Yapıldı

Bilim adamları gerçek bir solucan deliği işlevini gerçekleştiren bir cihaz yapmayı başarabildiler. Solucan deliği cihazı nasıl yapıldı? Teknolojinin hızının önünü alamadığımız bu çağda her geçen gün daha farklı teknolojik ürünler ile karşılaşıyoruz. Gelişen uzay teknolojileri, veri aktarım teknolojileri ve mobil cihazlardaki ilerleme, uzun bir süre bu hızda devam edecek ve teknoloji ile birlikte ayak uydurmak bir kenara bu teknolojilerin üretimini okumak bile oldukça zorlaşacak gibi gözükmektedir.

Solucan Deliği Gerçek Oluyor!

Bilim-kurgu dizileri ve filmlerinde hepimiz “Solucan Deliği” sözcüğünü elbet duymuşunuzdur. Solucan deliği nedir? Bilmeyenler için açıklamak gerekirse solucan deliği uzay-zaman bütünlüğünde kullanılan bir kısa yola verilen isimdir. Bütünlükte uzay ve zaman üst üste oluşturulmuş ayrılmaz bir bütün olarak bilinmektedir. Bu bütünlüğün aşılabilmesi için, teoriye göre, zamanın size yetişmesini kesinlikle engellemeniz ve sadece uzay yani “mekan” olgusu üzerinden hareket etmeniz gerekmektedir. Bu zamanın ışık hızında hareket ettiğine inanlıyor ve bu durumda da solucan deliği cisimleri veya çeşitli varlıkları ışık hızına çıkartıp zaman kavramını tamamen delerek deliğin bir ucundan öteki ucuna eş zamanlı olarak ulaşmanızı sağlayan tünel olarak geçmektedir. Solucan deliği teorisi bu, şu anda tam olarak kanıtlanmış bir hali olmasa da neredeyse bütün bilim adamları tarafınca doğruluğu kuantum fiziği çerçevesinde doğrulanmış bir teoridir. Autonomous University of Barcelona’da bu teori, tam anlamında olmasa da gerçeğe dönüştürülmüş durumdadır. Kullanılan bir takım teknoloji ile birlikte manyetik alanların bir bölge içerisinde kaybolup, diğer tarafta tekrar varlığına devam etmesi gerçekleştirilmiştir.

Madde Transferi Mümkün Değil Fakat!

Manyetik alanı saf dışı bırakan ve taşıyan bu maddeler kullanılarak yapılan solucan deliği aygıtı, manyetik alanı tam olarak cihazın öteki bölgesinden çıkana kadar görünmez sağlamaktadır. Teknoloji hiçbir şekilde madde transferine uygun değildir. Fakat bunun gibi çeşitli teknolojiler insanları MRI makinesine sokmadan uzaktan onların vücudunu tarayabilmenize yarayacak bir teknoloji oluşturmaktadır. Belki biraz daha hayalperest düşünmemiz gerekirse bu teknolojiyi Dünya’nın manyetik alanını bozacak ve gezegenimizi Güneş’in ölümcül ışınları karşısında tamamen savunmasız bırakacak bir süper kötüye verebiliriz. O da cihazı bu derece de büyük bir etki için yeterince büyük bir hale getirip kullanabilir.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy A8 ne zaman çıkacak başlıklı makalemizde Galaxy A8 Fiyatı, Galaxy A8 ne zaman satışa çıkacak ve Samsung Galaxy A8 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ