Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Bluetooth 4.2 Güncellemesi Tanıtıldı

Bluetooth 4.2 Güncellemesi Tanıtıldı

Cihazlar arası veri paylaşımını kolaylaştıracak olan Bluetooth 4.2 güncellemesi resmi olarak tanıtıldı. Mobil cihazlar arası veri iletişimi için bundan yıllar yıllar önce çıkarılan ve zaman içerisinde geliştirilerek kablosuz bir bağlantı tipi olarak da kullanılmaya başlanan bu mükemmel sistemin ulaştığı nokta gerçekten inanılmaz. USB sürümlerinin güncellenmesi ile birlikte Bluetooth yazılımlarının da güncellenmesi ile alakalı olarak çalışmalar sürekli olarak devam etti ve nitekim şirket yeni bir güncelleme ile alakalı olarak çalışmalarını tamamladığını resmi olarak duyurdu.

Bluetooth 4.2

Bluetooth 4.2

Bluetooth firması ürününü son hali olarak Bluetooth 4.2 güncellemesi ile desteklediğini resmi olarak açıkladı. Bu güncelleme ile birlikte verisel bağlantı ve paylaşım sızı Bluetooth 4.0 sürümüne nazaran 2 katı daha hızlı bir hale getirilecek ve bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan cihazlar arası bağlantı kurulması mümkün olacak. Bununla birlikte bağlantı süresi de çok daha hızlanarak veri paylaşımı en ideal hale getirilecek. Bu gibi durumlarda cihazların güç tüketiminin artacağı ile alakalı olarak kafalarda bir soru işareti ortaya çıkması da son derece normal.

Firmadan yapılan açıklamada Bluetooth 2 kat daha hızlı olacak ancak güç tüketimini de belirgin şekilde azaltacaklarını duyurdular. Bunun için yeni nesil özel segment bir yazılım üzerinde çalıştıklarını da öğrenmiş bulunuyoruz. Bu teknoloji sayesinde ilerleyen süreçte Bluetooth moden ve yayın cihazları geliştirmek de çok daha kolay bir hale gelecek. Güvenlik olarak da geliştirilen yeni nesil sistemde İPV4 desteği yerine bir üst segment olan İPV6 seçeneği kullanılacak ve çok daha güvenli bir veri sistemi oluşturulmuş olacak.

Bluetooth 4.0 kullanan cihazlar ne yazık ki bu güncellemeye sahip olamayacaklar ancak 4.1 sürümünü kullanan cihazlara özel bir güncelleme daha hazırlanacağı haberlerini aldık. Bluetooth 4.2 sürümünün en kötü ihtimal ile 2 ay içerisinde tamamlanması ve yayınlanması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy S6 Edge Devrim Yaratacak başlıklı makalemizde samsung galaxy s6 edge ve samsung galaxy s6 edge özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hasan Mete dedi ki:

    Bluetooth 4.2 iyi bir güncelleme olacak gibi görünüyor. Veri aktarım hızında da eğer dediğiniz gibi 2K olacaksa mükemmel

  2. Sadık dedi ki:

    Bluetooth teknolojisi artık çok geri kaldı kullanılmıyor bile neredeyse artık kulaklık kullanma özelliği için başka bir çözüm olsa inanın artık telefonlara bile koyulmayacak neredeyse.

BİR YORUM YAZ