Bluetooth 4.2 Güncellemesi Tanıtıldı
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Bluetooth 4.2 Güncellemesi Tanıtıldı

2

Cihazlar arası veri paylaşımını kolaylaştıracak olan Bluetooth 4.2 güncellemesi resmi olarak tanıtıldı. Mobil cihazlar arası veri iletişimi için bundan yıllar yıllar önce çıkarılan ve zaman içerisinde geliştirilerek kablosuz bir bağlantı tipi olarak da kullanılmaya başlanan bu mükemmel sistemin ulaştığı nokta gerçekten inanılmaz. USB sürümlerinin güncellenmesi ile birlikte Bluetooth yazılımlarının da güncellenmesi ile alakalı olarak çalışmalar sürekli olarak devam etti ve nitekim şirket yeni bir güncelleme ile alakalı olarak çalışmalarını tamamladığını resmi olarak duyurdu.

Bluetooth 4.2
Bluetooth 4.2

Bluetooth firması ürününü son hali olarak Bluetooth 4.2 güncellemesi ile desteklediğini resmi olarak açıkladı. Bu güncelleme ile birlikte verisel bağlantı ve paylaşım sızı Bluetooth 4.0 sürümüne nazaran 2 katı daha hızlı bir hale getirilecek ve bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan cihazlar arası bağlantı kurulması mümkün olacak. Bununla birlikte bağlantı süresi de çok daha hızlanarak veri paylaşımı en ideal hale getirilecek. Bu gibi durumlarda cihazların güç tüketiminin artacağı ile alakalı olarak kafalarda bir soru işareti ortaya çıkması da son derece normal.

Firmadan yapılan açıklamada Bluetooth 2 kat daha hızlı olacak ancak güç tüketimini de belirgin şekilde azaltacaklarını duyurdular. Bunun için yeni nesil özel segment bir yazılım üzerinde çalıştıklarını da öğrenmiş bulunuyoruz. Bu teknoloji sayesinde ilerleyen süreçte Bluetooth moden ve yayın cihazları geliştirmek de çok daha kolay bir hale gelecek. Güvenlik olarak da geliştirilen yeni nesil sistemde İPV4 desteği yerine bir üst segment olan İPV6 seçeneği kullanılacak ve çok daha güvenli bir veri sistemi oluşturulmuş olacak.

Bluetooth 4.0 kullanan cihazlar ne yazık ki bu güncellemeye sahip olamayacaklar ancak 4.1 sürümünü kullanan cihazlara özel bir güncelleme daha hazırlanacağı haberlerini aldık. Bluetooth 4.2 sürümünün en kötü ihtimal ile 2 ay içerisinde tamamlanması ve yayınlanması bekleniyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 9 Aralık 2014

  Bluetooth 4.2 iyi bir güncelleme olacak gibi görünüyor. Veri aktarım hızında da eğer dediğiniz gibi 2K olacaksa mükemmel

 2. Bluetooth teknolojisi artık çok geri kaldı kullanılmıyor bile neredeyse artık kulaklık kullanma özelliği için başka bir çözüm olsa inanın artık telefonlara bile koyulmayacak neredeyse.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir