Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Bir Google Devrimi; Rank Brain!

Google Rank Brain nedir? Bizlerin ne işine yaramaktadır? Sizler için önemli bilgiler paylaşıyoruz!

  • 27 Ocak 2016
  • 3.819 kez görüntülendi.
Bir Google Devrimi; Rank Brain!

Google Rank Brain nedir? Bizlerin ne işine yaramaktadır?
Google PageRank hakkında iyi kötü birşeyler duymuşsunuzdur yada fikir sahibisinizdir. Google’ın doğru ve yüksek performansta arama sonuçları göstermesinde bizlere katkısı çok fazladır. Yakın zamanlarda yapay zeka destekli bir teknoloji olarak karşımıza çıkan Google Rank Brain var!

Google arama sonuçlarını daha fazla iyileştiren ve geleceğe dayalı yapay kategorisinde olduğu tahmin edilen ve bilinenden çok daha ötede olduğunu söylemek mümkün. Şuan yaklaşık olarak arama sonuçlarının %20’sinde aktif durumda.

Google,birçok firmanın müşteri odaklı olarak ilk iletişim aracı olarak kullandığı yazılımların gelecek projeksiyonunu çıkarmış diyebilir. Belli başlı sorulara cevap verebilen ve sınırlı öğrenme kapasitesi bulunan bu tarz yazılımların Google’ın geliştirilmesiyle birlikte bir başka boyuta atlamış durumdadır. Arama motoru algoritmasını geliştirmek için inanılmaz bir çaba gösteriyor. En doğru bilgileri bizlere sunabilmek için adeta bütün kozlarını oynuyor.

Google’ın araştırmacı bilim adamlarından Greg Corrado bazı bilgilerin altını çizdi. Google Rank Brain, son birkaç ay içerisinde Google arama motorunun en önemli üçüncü sinyal haline geldiğini belirtti. Bu araç ile sorguları yorumlamak ve doğal dil işleyişinin temsilidir. Derin öğrenme kullanmanıza olanak sağlar dedi.

Araştırma geliştirme merkezi de doğal olarak yani çalışmalarla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Google Rank Brain günlük sorguların yüzde 20 sine kadar yorumlamakla görevlidir.

RankBrain ve Google Search mühendisleri google teknolojisine göre hangi kelime en üst sırada yer alır formatında bir soru sınavı hazırlamıştır. Ve bu sınavla gelen başarının sonuçları ise;

Rank Brain % 80 doğruluk payı
Search Mühendisler %70 doğruluk payı

Google Rank Brain algoritması hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayın

Bir önceki yazımız olan 2016 Yılının Seo Trendleri Ve Mobil Seo başlıklı makalemizde 2016 seo trendleri, Dijital pazarlama ve mobil seo hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ