Artık Gebelik Mobil Cihazlarla Test Edilebilecek
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Artık Gebelik Mobil Cihazlarla Test Edilebilecek

0

Arkadaşlarımıza, sevdiklerimize, çocuklarımıza veya ailemize arama, mesajlaşma gibi kolay ulaşım sağlamanın yanında çeşitli aktiviteler ile eğlenceli vakitler geçirten ve hayatımızın neredeyse tamamını kapsayan teknolojik cihazlar sayesinde büyük ölçüde hayatımız kolaylaşmıştır. Tüm cihazlar ve uygulamalar ilk çıkarıldığı andaki gibi kalmayıp sürekli bir değişim ve güncellemeye tabii tutulmaktadırlar. Bunlara bir yenisini daha eklemeye hazırlanan Alman teknolojisinin hedefini duyduğunuz zaman bu kadar da olmaz diyeceksiniz. İnanması güç olan bu yeniliğe dair detayları yazımızda aktaracağız.

Öncelikle sistemin sağlığınızı yakından ilgilendirdiğini söyleyebiliriz. Bir düşünün rahatsızlanan çocuğunuzu, ailenizden bir kişiyi veya komşunuzu çoğu zaman ne zorluklarla hastaneye ve doktorlara ulaştırmaktasınız. Ulaşımın güçlüğü nedeniyle ne kadar insanın hayatının tehlikeye girdiğini haberlerde görmekte veya gazetelerde okumaktayız. Tüm bunların bir telefon kadar uzağınızda olduğunu söylesek ne dersiniz? Evet, yanlış duymadınız… Nasıl diye merak etmiş olabilirsiniz. Bu sorunuzun cevabını almak için yazımızı okumaya devam edin.

Artık Gebelik Mobil Cihazlarla Test Edilebilecek

Kadınların en mutlu ve büyük önem taşıyan anlarından birisi hayalini kurdukları ‘annelik’ duygusunu yaşayacaklarını öğrenmeleridir. Heyecanla yaptıracakları kan veya idrar testi ile bunu belirleyen anne adaylarına bir kolaylık da mobil cihazlar sayesinde geliyor.  Üstelik yalnızca bununla kalmayıp, zehirlenmeler, gebelikler ve diyabet de tespit edilecekler arasında yer alıyor. Alman bilim adamları tarafından geliştirilecek olan akıllı mobil cep cihazlarına taşınan bu sisteme SPR sistemi adı verilmektedir. Bu sistem sayesinde biyolojik olarak görülen bazı değişimler tespit edilmektedir. Hastalıklarla ilgili zaman ve doğruluk payı yönünden hiçbir tereddüt yaşanmayacağı belirtilmektedir. % 100 güvenilir sonuçlar vereceğine garanti verilen sistemle ilgili meraklarınızı giderecek olan açıklamalarımıza devam ediyoruz.

Peki ya sistem nasıl çalışacak? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. İşte şimdi sizlere SPR sistemi sayesinde bazı hastalıklar ve çeşitli durumlar nasıl tespit edilecek bunun cevabını vereceğiz.

Sistemin içerisinde bulunan sensörler akıllı cep cihazlarında bulunan flaş ve kameralara bağlanacak. Böylelikle an içerisinde yüklenen hedefler kolaylıkla tespit edilebilecek. İlk örneği gliserin üzerinde denenerek başarılı bir sonuç alındığı görülmüştür.

İnsanların hastanelere giderek sıra çilesini çektikten sonra yaptırdıkları bazı kan, tükürük gibi testlerin sonucunu almaları da ayrı bir cefa çekmelerine neden oluyordu. İşte tüm bu sıkıntıları sona erdirecek olan bu modülü gelecekte doktorların da kullanması bekleniyor. Tıp alanında büyük bir çığır açacağı düşünülen sistem ile hastalıkların belirlenmesi, doktorlarla iletişime geçilmesi, GPS ile en yakın hastane ve eczaneye yönlendirilme yapılması amaçlanıyor. Böylelikle eczaneye ulaşım, doktorlarla irtibat gibi problemler yaşamadan ilaç yazımı, tedaviye dair detaylar ve hastalıkların belirlenmesi yapılabilecektir.

İnsanların hayatını ve alışkanlıklarını güçlü bir şekilde değiştirecek olan bu sistemin kullanılır hale gelmesinin epey zaman alacağını düşünülmektedir. Sistemin özelliklerini duyan kişilerin hayalinde beliren şemaya uyup uymayacağı konusu ise oldukça merak edilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir