Game Testerların Görevleri Nelerdir? Ne Kadar Maaş Alırlar?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Game Testerların Görevleri Nelerdir? Ne Kadar Maaş Alırlar?

0

Game testerlığın, teknoloji ve bilgisayar oyunları endüstrisinin günümüzde ulaştığı noktaya bakıldığında bu endüstrinin önemli bir parçası haline geldiği açıkça görülmektedir. Günümüzde milyonlarca kişinin zevkle oynadığı bilgisayar oyunlarının geliştirilmesi, aslında sıkı çalışmanın ve uzun uğraşıların ürünüdür. Bu zorlu süreçte hesapta olmayan aksilikler yaşanabilir ve farkında olunmadan hatalı işlemler yapılabilir. Bir game tester da tam olarak bu noktada devreye girer ve bilgisayar oyunlarının gelişim sürecindeki hataları tespit ederek bu tespitlerini raporlar. Game testerlık ilk bakışta kolay bir iş gibi görünse de aslında esaslı bir bilgisayar ve mantık becerisi gerektiren zorlu bir iştir. Şimdi game testerların görevlerine bakarak bu zorlukların neler olduğunu hep birlikte görelim.

Game Testerların Görevleri Nelerdir?

 • Game tester, gözlem ve mantıksal düşünme yeteneğini kullanarak bilgisayar oyunlarındaki hataları tespit etmek zorundadır.
 • Game testerların en önemli görevi, oyunlarda beklenmedik bir yavaşlama ya da gecikme gibi problemleri çözmektir.
 • Oyunları test ederken oyundaki problemlerin nasıl düzeltilebileceğini ve fonksiyonların nasıl daha etkili hale getirilebileceğini kendi oyunlarında denemek zorundadırlar. Yani oyunlara sadece oyun gözüyle bakmaları, bu işi yapmaları için yeterli değildir.
 • Game testerlar, oyunları milyonlarca bilgisayar oyunu hayranı için sorunsuz hale getirmelidirler ve bu yüzden hayranların ihtiyaçlarını hesaba katmaları da çok önemlidir.
 • Birbirinden farklı türde, en basitten en zoruna, yüzlerce oyunu test etmeleri gerekir. Yani kategori seçme şansları yoktur.
 • İşverenlerinin ihtiyaçlarına göre esnek çalışırılar. Ayrıca game testerlar her testten sonra hata raporu yazarlar.
 • Game testerlık her ne kadar ilginç ve eğlenceli bir iş gibi görünse de, bir game testerın sadece bir oyundaki hataları tespit etmesi en az birkaç saat sürmektedir. Bunun dışında diğer bilgi teknolojileri alanlarında olduğu gibi, game testerlıkta da zaman zaman yoğun stres altında çalışabilmektedir. Bu yüzden bu alana girmeyi düşünenlerin uzun saatler çalışmaya hazır olmaları gerekir.
 • Bilgisayar bilimi ya da bilgisayar programlama bölümlerini bitirmiş veya okuyor olmak, game testerlık işinde başarılı bir kariyerin inşa edilmesine yardımcı olabilir.

Game Testerlar Ne Kadar Maaş Alırlar?

Game testerlar için çoğu oyun şirketi saat başı ya da işten işe ücret ödemektedir. Oyun testleri genellikle ya yeni bir oyun çıkacağı zaman ya da var olan bir oyunun yeni bir versiyonu çıkacağı zaman yapılır. Bu yüzden game testerların aylık sabit bir maaşla çalışmaları çok nadir görülür. Bir game testerın ortalama saat ücreti 15 dolardır. Ancak game tester, ünlü bir oyun şirketinde adını duyurmuşsa ve çok yetenekliyse alacağı saat ücreti 30 dolara kadar çıkabilmektedir. ABD’de bir game tester haftada ortalama 40-50 saat çalışmaktadır ve eğer iş teslim tarihi yakınsa bu daha da artmaktadır. Bu yüzden saat ücreti 12 dolar bile olsa, bir game tester ayda en azından 2000 ile 2500 dolar arasında kazanç sağlayabilir.

Yazımızın sonlarına doğru yaklaşırken game testerlığın şimdilik en çok ABD, Hindistan, İngiltere gibi ülkelerde yaygın olduğu söylenebilir. Ülkemizde ise bu alan henüz çok yeni ve şirket sayısı çok az olduğu için, game testerlığı bir süre daha meslek olarak görmek mümkün olmayacak gibi görünüyor. Ancak iyi seviyede yabancı diliniz varsa, yurtdışındaki firmalara bu iş için aday olduğunuzu bildiren bir CV göndererek game testerlık yapabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir