Tamamen Su Geçirmez Telefonlar 2018’de Geliyor
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Tamamen Su Geçirmez Telefonlar 2018’de Geliyor

0

IDC’nin 2016 raporlarına göre, akıllı telefonlara en çok zararı verenler sıralamasında sıvı teması ikinci sırada bulunuyor. Tamire giden telefonların yüzde 35.1’lik kısmı sıvı hasarından mustarip.

Her ne kadar şimdilik en popüler özellik olmasa da, 2016 yılında sıvıya dayanıklı telefonlar da büyük rağbet gördü. YouGov tarafından yapılan anketlere göre, ABD’li tüketiciler özellikler sıralamasında üçüncü sırada sıvı temasına karşı dayanıklılığa yer verdi. Birinci sırada ise kırılmaz ekran ve uzun batarya ömrü geldi.

Şu anda telefon üreticileri cihazı suya karşı korumak için iki yöntem izliyor. Bunlardan birincisi mekanik koruma. Bunlar da contalar ve arka kasayı tamamen kapama yöntemiyle gerçekleşiyor. Benzer yöntemler Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modellerinde görülmüştü. Bu şekilde telefonlar su teması yaşasa da, çoğu zaman hasar görmüyor fakat yine de tam anlamıyla koruma gerçekleşmiyor.

Diğer yöntem ise nano-kaplama. Bu şekilde telefon su sıçramalarından ve yağmurdan korunmuş oluyor. Fakat suyun altına girince, yine hasar alıyor. Fakat durum yakında değişmek üzere.

Çalışmalar devam ediyor
Nano kaplamada lider firma P2i, Motorola, Lenovo, Nokia, Blackberry, TCL, Huawei ve Samsung gibi dev firmalarla çalışırken, şu anda IPX2 koruması sağlayan bir plazma teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bu şekilde akıllı telefonlar sıçralamalara, neme ve tere karşı dayanıklı olacak. PS2i koruma seviyesini giderek artıracak.

Şu anda çalışmalar sürerken, yeni teknolojili ilk akıllı telefonları da 2018 yılında göreceğiz. IPX7 koruma teknolojisiyle akıllı cihazlarda 1 metrelik su içinde 30 dakika boyunca mekanik korumaya ihtiyaç duymadan durabilecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir