Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Tamamen Su Geçirmez Telefonlar 2018’de Geliyor

Tamamen Su Geçirmez Telefonlar 2018’de Geliyor

IDC’nin 2016 raporlarına göre, akıllı telefonlara en çok zararı verenler sıralamasında sıvı teması ikinci sırada bulunuyor. Tamire giden telefonların yüzde 35.1’lik kısmı sıvı hasarından mustarip.

Her ne kadar şimdilik en popüler özellik olmasa da, 2016 yılında sıvıya dayanıklı telefonlar da büyük rağbet gördü. YouGov tarafından yapılan anketlere göre, ABD’li tüketiciler özellikler sıralamasında üçüncü sırada sıvı temasına karşı dayanıklılığa yer verdi. Birinci sırada ise kırılmaz ekran ve uzun batarya ömrü geldi.

Şu anda telefon üreticileri cihazı suya karşı korumak için iki yöntem izliyor. Bunlardan birincisi mekanik koruma. Bunlar da contalar ve arka kasayı tamamen kapama yöntemiyle gerçekleşiyor. Benzer yöntemler Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modellerinde görülmüştü. Bu şekilde telefonlar su teması yaşasa da, çoğu zaman hasar görmüyor fakat yine de tam anlamıyla koruma gerçekleşmiyor.

Diğer yöntem ise nano-kaplama. Bu şekilde telefon su sıçramalarından ve yağmurdan korunmuş oluyor. Fakat suyun altına girince, yine hasar alıyor. Fakat durum yakında değişmek üzere.

Çalışmalar devam ediyor
Nano kaplamada lider firma P2i, Motorola, Lenovo, Nokia, Blackberry, TCL, Huawei ve Samsung gibi dev firmalarla çalışırken, şu anda IPX2 koruması sağlayan bir plazma teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bu şekilde akıllı telefonlar sıçralamalara, neme ve tere karşı dayanıklı olacak. PS2i koruma seviyesini giderek artıracak.

Şu anda çalışmalar sürerken, yeni teknolojili ilk akıllı telefonları da 2018 yılında göreceğiz. IPX7 koruma teknolojisiyle akıllı cihazlarda 1 metrelik su içinde 30 dakika boyunca mekanik korumaya ihtiyaç duymadan durabilecek.

Bir önceki yazımız olan HTC 11 Çıkış Tarihi ve Özellikleri başlıklı makalemizde HTC 11 Çıkış Tarihi, HTC 11 fiyatı ve htc 11 Özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ