Oyunlarda FPS Nasıl Artar?
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Donanım

Oyunlarda FPS Nasıl Artar?

0

Konsolların aksine, PC için satışa çıkan oyunlar fazla optimize edilmiyor ve bu da oyunseverlerin canını sıkıyor. FPS sorunları hemen hemen her yapımda karşımıza çıkarken, bu yazıda bazı ipuçları vereceğiz. Oyunlarda FPS nasıl artırılır?

Ekran kartı sürücüleri önemli
Eski sürücülerle oyun oynamak pek akıllıca değil. Ekran kartınızdan üst düzey performans almak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken şey son çıkan driverları bilgisayarınıza yüklemek. Bunun için AMD veya Nvidia’nın resmi sitelerini ziyaret edebilir, sürücü sürümünüzün güncelliğini kontrol edebilirsiniz.

Oyun ayarlarını optimize edin
Çoğu masaüstü bilgisayarda doğal ekran çözünürlüğü 1920×1080, dizüstü bilgisayarda ise 1366×768 oluyor. Fakat FPS’yi artırmak için oyun oynarken bu doğal çözünürlüğü düşürmek gerekebilir.

Ekran çözünürlüğünü oyunlarda değiştirmek, FPS’yi de artırıp daha akıcı bir hale sokacaktır. Tabii aynı zamanda diğer ayarlarla da oynamak lazım. Örneğin, Anti Aliasing grafikleri yumuşatsa da, bilgisayar performansını düşürmektedir. Ek olarak gölge kullanımı da bilgisayarın oyun performansını ciddi anlamda etkiler. Bu iki özelliği azaltmaya veya kapatmaya özen gösterin.

fps artirma

Donanımlarınıza overclock yapın
Bunu herkese tavsiye etmiyoruz ama ne yaptığınızı, nasıl yapacağınızı biliyorsanız ekran kartınıza ve işlemcinize overclock yapmanız ciddi bir performans artışı sağlar.

Özellikle ekran kartına overclock yapmak doğrudan oyunlardaki FPS’ye etki ederken, bunun ayarlarını BIOS üzerinden yapabilirsiniz. Eğer donanımlarınız uyumluysa, overclock seçeneğini değerlendirin.

Optimizasyon yazılımları kullanın
Windows arka planında onlarca program çalışıyor ve bunlar bolca RAM ile işlemci tüketiyor. Çeşitli bilgisayar optimizasyon programları ise bu konuda kısıtlamalar getirerek PC performansını artırıyor. Özellikle Razor Cortex bu konuda epey işlevliyken, aynı zamanda geçici dosyalarınızı silip, sabit diskinizi birleştirerek de performans artırımı yapabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir