Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Tabletleri Güvenli Kullanmanın Yolları

Tabletleri Güvenli Kullanmanın Yolları

Tablet cihazlara verilen önem gün geçtikçe artıyor. Çünkü artık Bilgisayar üzerinden yapabildiğimiz işlemlerin neredeyse hepsi tabletler üzerinden yapabiliyoruz. Tabletler küçük boyutlara sahip oldukları ve kolay taşınabildikleri için daha çok tercih edilmeye başlandı.

Tabletler ile Wifi’ye bağlanabiliyoruz, müzik dinleyebiliyoruz, mesajlaşabiliyoruz aynı bilgisayarlardaki gibi her anımızı sosyal medyada paylaşabiliyoruz. Tabletler gelişim gösterdikçe, tabletlere verilen önem arttıkça, tabletlerle uyumlu uygulamalar ve yazılımlarda arttı.

tabletleri güvenli kullanmanın yollarıTabi ki de bu uygulamaların, yazılımların hepsi güvenli değil. Ve tablet kullanıcılarının geneline baktığımız zaman büyük çoğunluğunun gençler ve çocuklar tarafından oluştuğunu biliyoruz. Tablet sahiplerinin kafasında tabletimi nasıl güvenli kullanırım sorusu oluşuyor.

Tabletlerde güvenlik cidden önem verilmesi gereken bir konudur. Zararlı yazılımlar tüm özel bilgilerimize, resimlerimize, maillerimize kısaca söylemek gerekirse hakkımızdaki tüm bilgilere ulaşabiliyorlar. Bizde şimdi sizlere tabletleri daha güvenli kullanmayın yollarını anlatacağız. Anlattığımız yöntemlerde sizi belirli uygulamalar yöneltmiyoruz sadece size öneriler ve yollar sunuyoruz. Bu anlattığımız güvenli kullanmayı yollarını uygularsanız zararlı yazılım, bilgilerin çalınması ve aktarılması korkusunu yaşamazsınız.

– Zararlı yazılımlardan, virüslerden korunmak için tabletinize yükleyeceğiniz uygulamaları mağazalardan yükleyin. (Google Play Store vb.) Mağazalar dışında bir yerden uygulama indirmeyin. En güvenilir diye bildiğiniz siteler bile uygulama apk’larının içerisine zararlı yazılımlar ekleyebiliyor.

– Tableti çocuklarınız aldığı zaman onlara herhangi bir oyun ya da uygulama indirmemelerini söyleyin. Eğer indirmek istiyorlarsa beraber Mağaza’dan indirin. Tabletinizin her dakika kontrolünü yapamazsınız, kim kullandı bilemezsiniz ama çocuklarınız kullandığı zaman daha çok tedbirli olun. Çünkü yanlışlıkla tabletinizin içindeki özel bilgilerinizi, resimlerinizi veya dosyaları internet üzerinde paylaşabilirler, başka bir cihaza gönderebilirler. Bu durumdan dolayı tedbirli olmaya önem verin.

– Mağaza üzerinden indirdiğiniz uygulamalara da dikkat edin. Güvenmediğiniz bir uygulamayı indirmeyin, indirdiyseniz bile kullanmayın. Bu konuda tabletinizi kullanan kişilerin hepsini uyarın. Özelliklede çocuklarınızı tembihleyin.

-Tabletinizin ekran kilidini her daim açık bırakın. Tabletler ve mobil cihazlar üzerinden çok fazla bilgi kopyalama işlemi yapılıyor. Bu durumdan korunmanın en etkili yolu ekran kilididir. Ekran kilidi açık olmayan bir tabletdeki bilgilerin kopyalanması başka bir cihaza aktarılması saniyeler sürebilir yani çok kısa bir sürede olabilir.

– Tabletinize güvenlik uygulamaları kurmalısınız. Bazı güvenlik uygulamaları sayesinde tabletinizi uzaktan kumanda edebiliyorsunuz. Tabletinizi kökten kilitleyebiliyorsunuz bu sayede tabletinizi siz yokken kimse kullanamıyor. Tabletinizdeki bilgilerin, resimlerin ve benzeri dosyaların çalınması, aktarılması durumunun önüne geçiliyor

– Tabletinize uygulama veya oyun yükleyeceğiniz zaman güvenilir ve bilindik olanların dışında uygulama yüklemeyin. Bazı uygulamalar Mağaza’da gözükse bile zararlı yazılıma sahip olabiliyor. Ve genellikle bu şekilde zararlı uygulamalar pek fazla bilinmeyen uygulamalardır. Cihazınıza yüklediğiniz bir şey farketmezsiniz; ama kısa bir süre cihazınızda yavaşlamalar fark ediyorsunuz. Çünkü virüs tabletinize yayılmaya başlıyor.

– Tabletiniz kaydolduğu zaman telaşa kapılmayın. Cihaza etkili güvenlik uygulamaları ve uzaktan kumanda etme uygulamaları yüklediyseniz kimsenin kullanamayacağı bir şekilde kilitleyebilirsiniz.

– Tabletinizde önemli bilgiler mevcutsa bilgileri tablette değil tablete taktığınız hafıza kartında saklayın.

– Tabletinize uygulama indirdiğiniz zaman karşınıza çıkacak olan izin penceresini mutlaka okuyun. İzin penceresi sıkıcı bir özeliğe sahip olsada önemli bilgiler içerir. Siz o bölümü okumadan onaylarsanız tabletinizi tehlikeye sokabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hayatınızı Kolaylaştıracak Mobil Uygulamalar başlıklı makalemizde Mobiett, mobil uygulama nedir ve mobil uygulamalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ