1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Hayatınızı Kolaylaştıracak Mobil Uygulamalar


0

Hayatımızın vazgeçilmezleri haline gelen akıllı telefonlara ve tabletlere uygun olarak yapılan ve internet dünyasında en çok kullanılma özelliğine sahip olan mobil uygulamalar, insanların hayatlarını bir yandan kolaylaştırmaktadır. Fakat internetle henüz barışamamış olan çoğu insan mobil uygulama nedir? sorusu üzerine farklı yorumlar söylemektedir. İnternetle tanışmayanlar ya da mobil uygulama kullanmayanlar için gelin hep birlikte bu sorunun cevabını verelim.

 

 

Mobil uygulama nedir ve nasıl kullanılır?

Mobil uygulamalar internet kullanıcıları için hayatlarını kolaylaştıracak bir program türüdür. Mailler, siparişler ve çok daha fazlası mobil uygulama kategorisine dahildir. Bu uygulamalar internet üzerinden bir tık ötede yer almakta ya da insanların evlerinden dışarıya çıkmalarına gerek kalmadan işlerini halletmelerini bile sağlamaktadır. Bu uygulamaların en çok kullanılan ve tercih edilen uygulamaları ise “mobil uygulamalar” çerçevesi içerisinde en popülerleri olarak bilinmektedir.

Popüler mobil uygulamalar

Özellikle akıllı telefonlar üzerinden en fazla kullanım olanağına sahip olunan mobil uygulamalar, Android ve AppStore gibi mağazaların bünyesinde satılmaktadır. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere çeşitli avantajlar ile yararlanılan mobil uygulamalar için yaş ya da cinsiyet gibi hiç bir şart bulunmamaktadır.Popüler Mobil Uygulamalar

İnsanların evlerinden dışarıya çıkmalarını gerektirmeyecek bir uygulama olan Yemek Sepeti uygulaması ile istenilen tüm yemeklerin şubelerine ulaşılmaktadır. Böylelikle iş yerlerinden ve evlerinden dışarıya çıkmak istemeyen ya da iş saatleri içerisinde farklı bir yemek yemek isteyenler için en fazla önerilen mobil uygulamalardan biri olan Yemek Sepeti ile Türkiye’nin farklı illerine sipariş verebilirsiniz.

Sürpriz yapmak ya da sevdiğiniz bir kişiye çiçek göndermek isterseniz Çiçek Sepeti mobil uygulamasını indirebilirsiniz. Çünkü Çiçek Sepeti mobil uygulaması Türkiye’nin her ilinde hizmet vermektedir. Çeşitli çiçek seçenekleri ve şık sunumları ile adından sıkça söz ettiren bu mobil uygulama, ödeme konusunda da kullanıcılarına kolaylık sağlamaktadır.

Genellikle işlerine ya da görüşmelerine geç kalanlar ve arabası olmayanlar adına özel olarak üretilen Bitaksi uygulaması, bu kişilerin imdadına yetişmektedir. Üstelik sadece telefondan yapılan tek bir çağrı ile en kısa süre içerisinde en yakın taksi durağından bir taksi gelmektedir. Böylece farklı mekanlarda bulunan kişilerin taksi durağı aramaları ya da telefon numarası bulmaları gerekmemektedir. Şu anlık İstanbul ve Ankara’da hizmet veren Bitaksi uygulaması, kısa bir zaman içerisinde Türkiye’nin farklı illerine de yayılacaktır.

Bitaksi haricinde mobil uygulama olarak bilinen Uber uygulaması da aynı anlamda kullanılmaktadır. Yalnız Uber daha çok özel şoförlük kısmına yakın durmaktadır. Ancak kısa zaman içerisinde Uber uygulamasının bünyesine taksi hizmetini katması da beklenmektedir.

Arabası olmayanlar ve sürekli otobüse binmek zorunda olanlar için bir kolaylık sağlayan pek çok mobil uygulaması vardır. İstanbul için Mobiett, Kocaeli için e-Kocaeli gibi her ile özel farklı isimler ile yapılan bu mobil uygulamalar bünyesinde o ile ait otobüs saatlerini, otobüs duraklarını, kent kart sorgulama sistemini ve daha çok fazlasını barındırmaktadır.

Günümüzde en çok uğradığımız mekanlardan biri olan bankalar için de bir uygulama geliştirilmiştir. BKM Express adı ile akıllı telefonlara ve tabletlere konulan mobil uygulama sayesinde tüm banka kartları tek bir platformda buluşturulmuştur. Böylelikle banka kartına ihtiyaç duymadan bu uygulama sayesinde online olarak para alışverişi yapılmaktadır. Bu uygulama için kredi kartını sadece bir kez tanıtmak yeterlidir. Diğer tüm işlemlerde sadece online olarak alışveriş yapılmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir