Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Peek Retina Akıllı Telefon ile Göz Muayenesi

Peek Retina Akıllı Telefon ile Göz Muayenesi

Teknoloji öyle bir noktaya geldi ki Peek Retina adı altında akıllı telefon ile göz muayenesi yapma imkanı sağlayan yeni bir sistem üzerinde çalışılmaya başlandı. Bildiğimiz gibi dünya genelinde fakirlikleri ve imkanları dolayısı ile sağlık sektörüne son derece muhtaç bölgeler yer alıyor ve bunun için sınır tanımayan doktorlar bu ülkelere giderek insanlara ellerinden gelen imkanlar doğrultusunda yardımcı oluyorlar. Bu yardımlaşma sonrasında her ne kadar teknolojik imkanlar olmasa ve tam teşekkürlü tedavi edilemese de durum az da olsa kurtarılıyor diyebilmekteyiz.

Peek Retina adı altında yeni nesil bir uygulama üzerinde geçtiğimiz yıl çalışmaya başlayan bir ekip, uygulamayı geçtiğimiz ay içerisinde resmi olarak çıkardılar ve Afrika’nın fakir kesimlerinde sağlık ihtiyaçlarının önem verilmesi gereken alanlarda göz sorunları için kullanmaya başladılar. Akıllı telefon ile göz muayenesi yapma imkanı sunan bu mükemmel teknoloji gözün en ince ayrıntılarını dahi incelemenize imkan tanıyor ve bu inceleme akabinde herhangi bir sorun yaşanmaması adına gözler için önlemler son derece iyi alınmış.

Peek Retina

Peek Retina

Bu teknolojiyi geliştiren ekip içerisinde onlarca göz doktoru yer aldı ve gözün girilebileceği en uç noktasına kadar girebilecek ve göze herhangi bir şekilde zarar vermeyecek yeni nesil bir ürün oluşturuldu. Bu ürün ile birlikte aynı zamanda göze zarar vermemesi adına bir aparat hazırlandı ve bunu kamera kısmına takarak göze herhangi bir zarar vermeden tüm yapıyı inceleyebilme şansına sahip oluyorsunuz. Zoom kabiliyetini arttıran bu aparat, gözün tüm iç yapısını ve kılcal damarlarını görebilme imkanını da sunarak kesin teşhis için zaman kazandırıyor.

Göz problemlerinin bu denli yoğun yaşandığı ülkelerde doktorlar için olmazsa olmaz bir fırsat denebilir. İlk denemeler sonucunda elde edilen sonuçlara göre %95 doğru sonuç veren gelişmiş bir prototip hazırlanmış durumda. Yazılımcı şirket, bu ürünü tam anlamı ile bitirebilmek için insnalardan bağış toplama yoluna gittiler. 60 sterlin değerinde yatırım yapacak kişiler ilerleyen süreçte tanıdıkları göz doktorlarına hediye edebilmek için bu mükemmel teknolojiye sahip olabilecekler.

Bir önceki yazımız olan Vodafone Kırmızı Işık Uygulaması ile Kadına Şiddete Hayır başlıklı makalemizde vodafone kırmızı ışık uygulaması ve vodafone kırmızı ışık uygulamasının özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. barış dedi ki:

  Merhaba uygulamanın adı nedir acaba google store da varmı

  1. Derya Sezgin dedi ki:

   Merhaba;

   Uygulama sadece göz doktorları için geliştirilmiş bir uygulama. Bu yüzden herkese açık bir yazılım değil. Fİrma geliştirmek için şuan yardım topluyor.

BİR YORUM YAZ