Mobil Teknoloji Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Mobil Teknoloji Nedir?

1

Mobil teknoloji kavramı, aslında bundan 10 yıl kadar öncesinde hayatımızda hiçbir şekilde yeri olmayan bir kavramdı. Cep telefonlarının ilk çıktığı zamanlarda Nokia, Sony Ericsson ya da bu gibi akla gelebilecek tüm modeller yine mobil tabiri adı ile anılıyordu ancak teknoloji adı altında ele alabileceğimiz net bir öğesi bulunmuyordu. Tabi ki telefonların ortaya çıkması dahi bir teknolojik gelişme ancak bugünün şartları ile kıyasladığımızda aslında sürecin ne kadar etkin bir şekilde ortaya çıktığını rahatlıkla görebiliyoruz.

Bugün, akıllı telefonların ortaya çıkması ile birlikte aslında yepyeni bir çağ başladı da diyebiliyoruz. Bilgisayarlar hayatımızın olmazsa olmazı ve internet vazgeçilmez bir araç durumunda iken bilgisayar başında hayatımız geçiyordu. Zaman içerisinde ortaya çıkan akıllı telefonlar sayesinde bu süreç değişti ve bilgisayar ve internet teknolojileri artık hayatımızın her döneminde avucumuzun içerisinde yer alıyor. Apple İOS ve Google Android işletim sistemlerinin çıkması ile birlikte inanılmaz kalitede ki ürünler kendiniz gösterdi. Ancak işletim sistemi bazlı ilk akıllı telefonları Nokia firması N serisi ile yapmış ve Symbian işletim sistemini oluşturmuştur.

Nokia N73 ve zaman içerisinde üzerine çıkardığı cihazlar, aslında akıllı telefon sektörünün ortaya çıkmasında ki en önemli atılımlar olarak dikkat çekti. Fakat akıllı telefonlar o kadar ciddi boyutlara ulaştı ki Nokia firması bu gelişmelerin gerisinde kalarak batmanın eşiğine geldi. Sonunda Microsoft firması tarafından satın alınarak artık bir Windows Phone haline dönüştü. Kısacası sektör içerisinde var olabilme savaşından galip çıkamadı. Ancak ilk ve en önemli adımı attı diyebiliyoruz.

Mobil Teknoloji Nasıl Ortaya Çıktı?

Nokia firmasının Symbian mobil işletim sistemini oluşturarak Nokia N serisi telefonlarda kullanması aslında sektörü ayağa kaldıran en önemli gelişmeler oldu. Zaman içerisinde Apple firması ve aynı zamanda Google firması da yeni nesil mobil işletim sistemleri üzerinde çıkardılar. Bu süreçte üretici markaların da dokunmatik teknolojiler üzerinde yoğunlaşması ile birlikte çok kısa bir süre zarfı içerisinde yepyeni bir süreç ortaya çıktı. İşte bu durum, gerçek anlamda farklılık yaratan ve insan hayatına etki eden teknoloji bütününü beraberinde getirdi.

Bugün dünyanın en çok tercih edilen mobil işletim sistemi Android ve en çok kullanılan telefonları ile Apple İOS işletim sistemi teknolojisine sahip iPhone serisi oldu. Artık hayatımızın her yerinde, her anında internet elimizin altında. Bir bilgisayar düşünün avucunuzun içerisine sığdırılmış.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Teknolojik değişim trendleri ve konformist yaşam tarzını gidişatı öyle gösteriyor ki artık tüm teknoloji mobil bir hale gelecek, kim bilir belki ilerde mobli MR Cihazları dahi görebiliriz :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir