Jquery Kullanımı
 1. Anasayfa
 2. Jquery Dersleri

Jquery Kullanımı

1

Son dönemlerde ki Jquery kullanımı ile alakalı olarak internet üzerinde yayınlanan veriler ile birlikte bilişim sektöründe web sitesi oluşturmanın ne kadar rahat bir hale geldiğini insanlar daha iyi anlamaya başladı. Her geçen gün altyapı olarak çok daha kaliteli ürünlerin ortaya çıkması ile birlikte modern, kaliteli ve bir o kadar da işlevsel web siteleri ortaya çıkarılmaya başlandı. Her geçen gün çok daha geniş bir kitle, bu anlamda insanların beklentilerini çok daha iyi karşılayabilmek adına Jquery kütüphanesi üzerinde çok daha gelişmiş özellikler sunmaya başladılar diyebiliyoruz.

Jquery kullanımı, aslında hazır kütüphaneler sayesinde son derece kolay ve bir o kadar da etkin hale geldi. Ülkemiz genelinde web tasarım teknolojilerine karşı ilginin artması ile birlikte çok daha ciddi bir kütüphane içeriği oluştu ve bu sayede tüm dünyanın özenerek kullanmakta olduğu bu CSS ve Javascript kütüphanesi sayesinde kaliteli web siteleri oluşturmak çok daha kolay bir hale geldi. Peki Jquery kod biçimi ne için ve nasıl kullanılır biliyor musunuz?

Jquery Kullanımı
Jquery Kullanımı

Jquery Nasıl Kullanılır?

Jquery, CSS ve Javascript kodları toplanarak son derece düzenli bir ahenk içerisinde hazırlanmış olan dinamik bir kodlama kütüphanesidir. Bundan yıllar önce ve hala da geçerlidir sitelerin hareketli alanlarını oluşturabilmek için Javascript yazılım dilini kullanırdık. Google Page Speed kavramının ortaya çıkması ile birlikte Javascript kullanımı arama motorları tarafından çok da olumlu görünmeyen bir kod biçimi haline geldi.

Zaman içerisinde John Resig, 2006 yılında kendi çabaları ile birlikte oluşturduğu bir Jquery kütüphanesi yayınladı. Bu kütüphanenin yayınlanması ile birlikte dünya genelinde hızlı bir şekilde yaygınlaştı ve web sitelerinin dinamik alanlarını oluşturmak için olmazsa olmaz kod tiplerinden birisi haline de geldi. Her geçen gün daha da hızlı bir şekilde yaygınlaşan bu kod biçiminin kullanımı da son derece kolay bir şekilde dizayn edilmiş gibi görünüyor.

Yazılımsal anlamda Javascript mantığına yakın bir kullanıma sahiptir fakat çok daha etkin ve donanımlı bir kod biçimi olarak da nitelendirilebilir. Bugün dünyanın en büyük bilişim şirketleri dahı bu kod biçimini kullanarak web sitelerini güncellemekteler. Akıllı bir kod biçimidir ve son derece esnek bir sistemdir. Jquery kullanımı için en önemli detay ise CSS içerisinde javascript uzantısı ile çağırmak ve içerisinde yer alan hazır kod kütüphanelerini kullanmak olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 25 Kasım 2014

  Jquery kullanımı evet stabil sürümlere nazaran bence çok daha etkili ve kısa zaman içerisinde Google arama motoru başta olmak üzere SEO anlamında da benimsenen bir kodlama biçimi oldu. Eskisi gibi Javascript kullanarak sitenin aşırı kullanımda ağırlaşmasını izlemek yerine son derece pratik ve stabil bir yazılım dilini kullanıyor olmak bir ayrıcalık. Yazı son derece faydalı olmuş Çağkan hocam, teşekkür ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir