Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

İslamofobi’ye Facebook Engeli

İslamofobi’ye Facebook Engeli

İslamofobi son dönemlerde dünya televizyonlarını fazlası ile meşgul eden gündem maddelerinden birisi. Tabi k bu durum tüm müslüman ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de çok büyük bir yankı uyandırdı. Bilindiği üzere dünya genelinde Facebook sistemini en çok kullanan ilk 3 ülke arasında yer alıyoruz ve Facebook şirketinin belki de en son kaybetmek isteyeceği ülkelerden birisi durumundayız. Türkiye’nin İslamofobi karşısında ki tutumu, Facebook yetkililerinin de dikkatini çekmiş gibi görünüyor.

Facebook şirketine devlet İslamofobi içerikli sayfalar ile alakalı olarak dava açmaya hazırlanıyordu. Bu davanın olumlu sonuçlanması durumunda şirket, içeriğinde yer alan İslamofobi içerikli sayfaları durdurmak zorunda olacak ve erişimi engelleyecekti. Kısacası bu sayfalardan prim sağlayan insanların da haksız ekmeklerine bir nevi balta vurulacaktı. Devletin bu girişime başlamadan Facebook şirketi gerekli önlemleri alma kararı aldı.

Facebook

Facebook

Facebook, içeriğinde bulunan İslamofobi içerikli tüm sayfalara dünya genelinin erişimini kesti ve bu sayfaları tamamı ile iptal ederek aslında davayı başlamadan düşürdü. Kısacası Facebook şirketinin Türkiye’den gelecek bir engele daha tahammülü yok gibi görünüyor. Gerek üye rakamı, gerek günlük ziyaretçi sayısı ve gerekse reklam gelirleri anlamında ülkemizden çok ciddi şekilde gelir elde ettikleri aşikar.

Kısa bir zaman içerisinde yüksek ihtimal ile İslamofobi içerikli sayfaları tekrar açmaya yönelik girişimler olacaktır. Yapılan açıklamalara göre bunun şimdiden önlemi alındı.

Bir önceki yazımız olan Felç Tahmini Yapan Sensör Samsung EDSAP başlıklı makalemizde samsung edsap ve samsung ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ