Iphone’ları Çökerten Site Baş Belası Olmaya Devam Ediyor
 1. Anasayfa
 2. Genel

Iphone’ları Çökerten Site Baş Belası Olmaya Devam Ediyor

0

Şu sıralar inteneti büyük bir koz olarak kullanan ve varlığını ciddi derecede hissettiren, özellikle sosyal ağları kullanara bir sitenin mobil cihazlar ile bilgisayarların üzernde ciddi etkiler göstererek tarayıcıların çökmesine sebebiyet veren bir siteden bahsedeceğiz.

”crashsafari.com” adını taşıyan bir domain adresinde kurulu olduğu anlaşılan bu site kullanıcılarını tehdit ediyor. Adından da farkedileceği gibi bu site özellikle safari internet tarayıcısı için özellikle geliştirilmiş fakat diğer tüm tarayıcılar da doğrudan etkileniyor. Tehdit ettiği bu önemli kitle ise İOS ve Mac kullananlar! Tehlike unsuru olan bu sitenin kaynak kodları incelendiğinde karşımıza sonsuz bir dizinde kod oluşturan yazılımla yapıldığını rahatlıkla görebiliyoruz Siteye girildiğinde web tarayıcısı üzerinde sonsuz bir dizin oluşmaya başlıyor ve işlem sonucunda tarayıcı kullanılmaz hale geliyor. Yani çöküyor. Mobil cihazlardaki tarayıcılarda açıldığında ise çok daha sıkıntılı bir durumun içerisine düşüyoruz. Tarayıcı durdurulduğu gibi cihaz kendisini resetliyor ve yeniden başlıyor.

1 2

Domainin tescil edildiği tarih 2015 Nisan ayında satın alındığı görülebiliyor. Sitenin ise ne zamandan beridir aktif olduğu şuan için gizliliğini koruyor. Bu yazılımı şahsi bilgisayarlarımız üzerinde test ettiğimizde Opera ve Google Chrome tarayıcılarının üzerinde de etkili olduğunu gördük. Ayrıca bir diğer sorunda işlemci kullanım seviyesi birkaç saniyede %90 seviyesini aştı! Bu ciddi bir sorun demektir. Bilgisayarımızda bulunan 8GB Ram  belleğin kullanımı ise %50 civarlarına çıktı. Yaptığımız ufak bir testti sadece. İşlemci ve Ram kullanımını üst seviyelere çıkarması risk anlamına gelmektedir. Akıllı cihazlarda ise aynı durum söz konusudur.Çok kısa sürede cihazın ısınmasına ve donmasına neden olmaktadır.Bu tür bağlantıları açarken dikkatli olmalı ve çeşitli güvenlik önlemleri almanızda fayda var! Bazılarınız bu makaleyi okurken bir deneme yapsak mı diye düşünüyor olabilirsiniz.Kesinlikle denemenizi önermiyoruz. Hiç beklenmedik sorunlarla karşılaşabilir bilgisayarınızı hurdaya çıkarabilirsiniz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir