1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Google Data Merkezi Bir Gemi Olabilir Mi?


0

Hiç Google data merkezlerini merak ettiniz mi? Google servis ve hizmetlerinin tüm dünyada kullanılabilmesi için data merkezlerinin büyük bir önemi bulunuyor. Bu merkez tüm hizmet ve ürünlerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için “hafıza” görevi görüyor. Google gibi internet dünyasının en devasa şirketinden bahsediyoruz ve hal böyle olunca böyle bir şirketin ne kadar data kullanımı olduğunu tahmin bile edemiyoruz.

666666

Google firmasının Avrupa, Amerika ve Asya’da pek çok data merkezi bulunuyor. Konumuz tam olarak tüm data merkezleri değil, çünkü Google firmasının son data merkezi projesi oldukça dikkat çekiyor çünkü bu proje sanıldığı gibi karada değil, Amerika’nın bir eyaleti olan San Francisco körfezinde yani deniz üzerindeki devasa gemi ile yapılandırılmış bir merkez.

Treasure Island, San Francisco

San Francisco körfezine bağlı küçük bir ada olan Treasure Island, Google şirketinin bu gizli data merkezi projesini geliştirdiği bir ada. Projenin uygulandığı kısım ise adanın açıklarındaki körfezdeki bir gemi. Bu gemi devasa bir data merkezi olarak geliştiriliyor, üstelik 4 katlı ve diğer karada yerleşimi yapılmış veri merkezlerinden farklı bir soğutma sistemine sahip. Bu sistem Okyanus’tan faydalanıyor ve aynı zamanda yenilenilir enerji açığa çıkarıyor.

7777

Google henüz bu konuda bir açıklama yapmış değil, bunun için projenin tamamlanması bekleniyor. Bu süreçte bilim çevrelerinin görüşleri ise böyle bir teknolojinin mümkün olduğunu ve Google’nin yeni data merkezinin bir gemi olabileceği söylenebiliyor.

99

Google firmasının 2009 yılında bu teknoloji için patent aldığı söyleniyor. Bunun nedeni ise daha masrafsız data merkezi, daha kolay soğutma sistemi, öte yandan Google firmasının genel elektrik tüketim oranının Amerika’nın toplam tüketiminde neredeyse %2 payı olduğunu düşündüğümüzde, böyle bir girişimin oldukça karlı sonuçlar doğuracağını söyleyebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir