1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Gelecekte Bizi Bekleyen Alışveriş Teknolojileri


0

Alışveriş  yapma, geçmişte değerli eşyaların veya hayvanların takas edilmesi ile başlamış, altın, gümüş ve bronz paraların bulunması ile paralar karşılığında yapılmıştır. Zamanla kağıt paralar ile yapılan alışverişler günümüzde kredi kartları, alışveriş kartları, online ödemeler, paypal, bitcoin gibi farklı ödeme yolları ile gerçekleştirilmektedir. Gelişen teknoloji ile orantılı olarak alışveriş yöntemleri gelişmiş ve farklılık göstermiştir. Günümüzde bu şekilde yapılan alış veriş yöntemleri,  gelişen teknoloji ışığından gelecekte çok farklı mecralara yayılacak ve para, kredi kartı veya diğer plastik kartlar kullanmadan da alış veriş yapabilecek duruma geleceğiz. Bilgi teknolojileri geliştiricilerinin üzerinde ar – ge yaptıkları alışveriş yöntemlerini sizler için inceledik.

Gelecekte Bizi Bekleyen alış Veriş Teknolojileri

Bilgi teknolojileri ile geliştirilecek alış veriş yöntemleri

Yüz tanıma sistemleri: Bu sistem günümüzde paypal tarafından dünyanın bir çok ülkesinde basit düzeyde kullanılmaktadır. Bir tarayıcı yardımıyla yüzünüzün 3 boyutlu hali taranıyor haritası çıkarılarak  kredi kartı bilgilerinize ekleniyor. Alışveriş yaptığınız firmada kasanın yanında yer alan yüz tanıma cihazı ile yüzünüz taranıyor ve kredi kartı bilgilerinize ulaşılarak ödeme yapmanız sağlanıyor. Bu sistemde kredi kartı güvenliğiniz sağlanmış oluyor ve kredi kartı veya para kullanmadan alışveriş yapma imkanınız olmuş oluyor.

Namı diğer NFC ( Near Field Communication ): Temassız alışveriş teknolojisinin temeli olan NFC günümüzde çok az akıllı cep telefonu modelinde yer alsa da gelecekte bütün cep telefonlarında yer alacak ve hayatımızı kolaylaştıracaktır. Yakın alan iletişimi sayesinde kredi kartlarımızı tanımladığımız cep telefonlarımız ile kasalarda kredi kartı veya nakit para ile uğraşmadan cep telefonumuz aracılığı ile ödeme yapabileceğiz. Kasadaki bilgisayar ile etkileşim kurup kredi kartımızdan ödeme yapabileceğiz.

Sanal mağazalar: Gelecekte bir çok mağazanın vitrinde sanal mağaza reklamları göreceksiniz. Sanal mağazalar, mağazaların dijital ekranlarına cep telefonlarınız ile erişebildiğiniz sistemdir. Akıllı ekranlara erişim internet aracılığı ile yapılacak ve ekranda istediğiniz bütün hareketleri akıllı cep telefonunuzla yapabileceksiniz. Beğenip satın almak istediğiniz ürünleri telefonunuz aracılığı ile seçebilme imkanı veren dijital alış veriş sistemidir. Sanal mağazalarda alışveriş için seçtiğiniz ürünlerin ödemesini akıllı cep telefonunuzla yaptıktan sonra siz evinize ulaşmadan paketleriniz evinize ulaşmış olacaktır.

Dijital akıllı etiketler: Mağazalarda günümüzde barkot sistemi ile etiketleme yapılmakta ve fiyatlandırılmaktadır. Gelecek yıllarda bu barkot sistemi yerine akıllı etiketler hayatımıza girecektir. Akıllı etiketler dijital ekranlarına dokunduğunuzda elbisenin özelliklerini, mağazada bulunan bedenlerini, fiyat bilgilerini size gösterirken, elbiseler üzerinde bulunan akıllı dijital ekranlar ile mağaza içinde hangi reyonlarda hangi elbiselerle ilgilendiğiniz, ne kadar vakit geçirdiğiniz, hangi reyon ürünlerini aldığınız bilgilerini de mağaza bilgisayarına iletecekler. Bu sayede firma müşteri bilgilerini fazladan uğraşmadan toplamış olacak.

Mağaza içi akıllı ekranlar ile alışveriş: Gelecek yıllarda alışveriş merkezlerinde bulunan cafeler içine konulacak akıllı ekranlar ile alış veriş yapabileceğiz. Oturduğumuz yerden ekranlarda görünen ürünleri işaretleyip basit parmak dokunuşları ile seçebilecek ve parmak izi tanımlaması ile seçtiğimiz ürünleri alabileceğiz. Günümüzde parmak izi ile alışveriş sistemi yapılmaktadır. Ancak akıllı ekran üzerinde parmak izi ile alışveriş sistemi yakın gelecekte hayatımıza girecektir. Bu sayede dostlarınızla kahve içerken alışveriş yapmış olacaksınız. Satın aldığınız ürünler siz evinize gitmeden ulaşmış olacaktır.

Gelecekte alışverişlerimizi bu teknolojiler aracılığı ile yorulmadan, paket taşımadan kolayca yapabilecek  ve alışveriş teknolojisi  hayatımıza iyice yerleşmiş olacak. Bu sistemler ile kolay alışverişin yanı sıra kredi kartı güvenliğini en üst düzeye çıkarmış ve rahat bir şekilde alışveriş yapma keyfine erişmiş olacağız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir