Geleceğin Dijital Kredi Kartı Coin
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Geleceğin Dijital Kredi Kartı Coin

0

Kredi kartı kullanımının artmasına bağlı olarak bankların her her müşterisine özel bir kredi kartı çeşidi oluşturması sonucu her birey cebinde 3 – 8 kredi kartı ile dolaşır hale geldi. Bu durum kaba kaba sadece kredi kartı ve markaların plastik kartlarından oluşan cüzdanların doğmasına ve bu cüzdanların ceplere sığmamasına sebep oldu. Kredi kartı sayısındaki artış nedeniyle gelişen teknolojiler sayesinde temassız kredi kartları ve kredi kartı gibi kullanılabilen cep telefonu uygulamaları geliştirilerek insanları bir nebze de olsa kredi kartı konusunda rahatlattı.

Ancak bu teknolojiler kredi kartı kullanıcıları tarafından güvenlik sebepleri ile ilerleyen süreçte kullanılmamaya başlandı. Bu durumu gören bilişim ve teknoloji firmaları kredi kartlarını ve firmaların kişilere özel çıkardığı plastik marka kartlarını tek bir cihazda toplayabilen dijital kredi kartı olan Coin’ i geliştirmeye itti. Coin çok yakın bir zaman sonra cebinizde olacak ve diğer kredi kartlarını veda etmenizi sağlayacak.

Dijital Kredi Kartı CoinGünümüzde bir çok büyük teknoloji firmasının elektronik cüzdan üretme girişimlerinden biri olan Coin, dijital bir kredi kartıdır. Bütün kredi kartlarınızı ve marka kartlarınızı tanımlayabileceğiniz, kullanmak istediğinizde ekranda çıkan kredi kartı isimlerinden istediğinizi seçerek kullanabileceğiniz sanal bir kredi kartı olarak tanımlanmaktadır. Coin sayesinde bir tek kredi kartı taşıyarak bütün kartlarınızı yanınızda taşımış olacaksınız. Akıllı cep telefonlarına yüklenebilecek bir uygulama ile istediğinizde dijital kredi kartınıza kredi kartı tanımlayabiliyor, istediğinizde tanımlı kredi kartlarını pasif hale getirebiliyor veya silebiliyorsunuz. Coin’i kullanmak için, Coin okuma cihazına, andorid, ıos işletim sistemlerine sahip cep telefonları ve tablet bilgisayar uygulamaları ile kredi kartlarınız tanımlayabiliyorsunuz.

Coin, üretici firma tarafından ilk aşamada 8 adet kart tanımlanabilen bir kredi kartı olarak geliştirilmiş olsa da gelecekte bu sayının 32 olarak kullanıcıların hizmetine sunulması planlanmaktadır.

Coin’i kullanmak istediğinizde üzerinde bulunan butona basarak yine üzerinde bulunan LCd ekranda beliren tanımlı kartlardan istediğinizi seçebiliyorsunuz. Seçtiğiniz kredi kartı ile ödemenizi yapabiliyor, işlem bittikten sonra kartlarınızı pasif hale getirerek kredi kartı güvenliğinizi sağlamış oluyorsunuz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, Coinin aktif olarak kullanılabilmesi ve ödeme yapılabilmesi için kredi kartı tanıtımı yaptığınız akıllı cep telefonunun veya uygulamanın yüklü bulunduğu tablet bilgisayarın yanınızda olması gerektiğidir. Akıllı cep telefonunuz yada tablet bilgisayarınız yanınızda değilse Coin kendisini aktif halden pasif hale getirip işlem yapmanıza izin vermiyor.

Coin, güvenlik olarak günümüzde kredi kartlarının taşıdığı güvenlik riskinin tamamını taşımaktadır. Geliştirici firmanın güvenlik konusunda ki çalışmalar devam etmektedir. Coin’in çok sayıda kredi kartı bilgilerini bir arada bulundurmasından kaynaklanacak riski ortadan kaldırmak için Ios kullanıcılarına tanıdığı apple kimliğine benzer bir kimlik oluşturma konusunda anlaşmaya vardıklarını andorid ise bu durumun biraz daha geliştirilmesi gerektiğini firmaya bildirmiş durumdadır. Yazılımcılar, geliştirici firmaya destek vererek hacklenme veya şifrelerin çalınmasına karşın coin kredi kartı sahibinden başka kimsenin aktif hale getiremeyeceği bir yazılım geliştirmek için firma ile ortak çalışmalara başladıklarını açıkladılar.

Gelecekte kullanacağımız dijital kredi kartı olan coinin geleceği ile ilgili güvenlik konuları çözümlendiğinde artık bankaların plastik kredi kartları tarih olacak ve insanlar yanlarında çok sayıda kredi kartı ile firma tanıtım kartı taşımak zorunda kalmayacaklar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir