Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Nedir?

  • 19 Haziran 2017
  • 2.723 kez görüntülendi.
AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Nedir?

90’lı yılların sonu, Milenyum yılının başlangıcı ile beraber Dünya’da internet kullanımı her geçen gün inanılmaz bir sayıda arttı. Bugün yaklaşık 2 ile 3 milyar kişinin bağlandığı internet dünyası artık kendi içinde bir evren olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçeklik. İnsanların ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan milyonlarca web sitesi için belli başlı kriterler getirilmesi oldukça gerekli bir konu idi. Bu konuda bayrağı üstlenmek ise, Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google için bir görev oldu. Her geçen gün algoritmasını güncelleyerek geliştiren Google bu sektörde bayrağı kaptırmayacak gibi duruyor.

Mobil Devrim

2008 yılında Steve Jobs tarafından açıklanan akıllı telefon kavramı ile beraber o günden sonra hızla üretilmeye başlanan akıllı telefonlar, bugün istisnasız herkesin cebinde bulunuyor. Eski sistem telefonlara göre oldukça hızlı işlemler yapan ve bilgisayar rahatlığını neredeyse cebe sığdıran bu telefonlar ile tüm Dünya’nın telefon kullanım alışkanlığı bir anda değişti. Durum böyle olunca internete giren kişi sayısından dolayı yeniliklerin yapılması gerekiyordu. Bu konuda yeniliğin ismi ise, Accelerated Mobil Pages [AMP] yani Türkçe meali ile okursak, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar adlı bir özellik standartı yayınladı.

AMP Nedir?

Bir internet sitesi oluşturulurken, tasarımı için CSS dosyaları kullanılır. Site içerisinde manşet, video, dinamik elementler kullanımı için ise Javascript dosyaları kullanılır. Bu gibi dosyalar uzun kod dizilimine sahip olduklarından dolayı farklı dosyalarda yedeklenir. Yedeklenen bu dosyalar çağrıldığı zaman sayfanın yüklenmesi ve görüntülenmesi daha geç gerçekleşir. Bu duruma bir çözüm bulmak isteyen Google, geliştirdiği sistem ile sayfaları AMP olan siteler bu dosyalar olmadan, düzgün bir görünüme sahip olarak sadece kullanıcıya yönelik içeriği gösterecek.

AMP Nasıl Kullanılır?

AMP tabanlı bir şekilde sitenizi hazırlamak istiyorsanız Webmaster Tools sayfanızı ziyaret ederek, sol tarafta bulunan menüden verilen talimatları izleyiniz. Bunun dışında siteniz WordPress tabanlı ise eğer, eklenti arama kısmında AMP yazdığınız zaman çıkan eklentilerden birini kullanarak sitenizi AMP uyumlu yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SEO İçin 6 Faydalı İpucu başlıklı makalemizde seo, SEO İpuçları ve seo teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ