Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Yıldız Teknik Üniversitesi Tübitak Alternatif Enerjili Araç Yarışlarını İki Derece İle Bitirdi

Yıldız Teknik Üniversitesi Tübitak Alternatif Enerjili Araç Yarışlarını İki Derece İle Bitirdi

Tübitak’ın teknik bölümlerindeki öğrencilerin yeni bir şeyler öğrenebilmesi ve kazanabilmesi için düzenlemiş olduğu alternatif enerjili araç yarışları’nda Yıldız Teknik Üniversitesi’nden iki ayrı dalda çeşitli başarılar geldi. Son dönemlerde yükselen üniversitelerin mühendislik bölümlerinin kazanmış olduğu başarılardan birisi de Yıldız Teknik Üniversitesi’nden gelmekte. YTÜ’ye bağlı “Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü” tarafınca gelişimi tamamlanan bir hidromobil olan Hydr-S ve elektromobil olan Electra ismindeki öğrenciler tarafınca geliştirilen araçlar, Tübitak tarafınca düzenlenen yarışmada dereceye girdiler. Üniversitelerini de temsil ettikleri için üniversitelerin gülen yüzleri oldular.

Hydra-S Kendi Dalında Türkiye 2.Si!

Hydr-S’nin kendi dalında Türkiye 2.si ve Electranın ise Türkiye 3.lüğü ile bir nevi derece olarak yükselen kulüp, önümüzdeki senelerde iki birincilik ile gelebilme amacı ile kendilerini geliştirme çalışmalarına başlamış durumdalar. Güneş enerjili araçlar ne zaman yapılmaya başlandı? İzmit Körfez Yarış Pisti’nde 3-9 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen yarışta 2005 senesinde Güneş enerjili araçlar ile yapılmaya başlandı. 2007 yılında Hidromobil kategorisi eklendi ve tam olarak iki sene boyunca 204 senesinden itibaren Elektromobil kategorisi de yarış konseptine eklenmiş durumda. Fakat bu yarışlar aklınıza geleceği gibi çeşitli hız yarışları değil. Verimliliğin oldukça ön planda olduğu bu yarışlarda çeşitli sıralamalara girebilme amacı ile 45 dakika atması gereken minimum 10 turda mümkün olduğu kadar az enerji harcamaları gerekmekte. Bunun için de çalışan öğrenciler de geleceğin otomobillerini oldukça verimli yapmaya çalışmış oldular.

Ne Kadar Az Yakıt Harcadıklarına Bakılıyor!

Elektromobil kategorisinde ise 65 dakikada atacakları minimum 30 turda yapmış oldukları verimliliklere, yani ne kadar az yakıt harcadıklarına bakılmakta. YTÜ’nün ekibi ise Hydr-S ile 2.sırada yer alıyorken Electra ile 3. Olarak ne kadar güzel bir şekilde çalıştıklarını bizlere sunuyorlar. Electra ne kadar yakıt harcıyor? Elektromobil olan Electra, 1TL yakıt ile yaklaşık olarak 250km yol kat edebilmesi ile bütün dikkatleri üstüne çekmekte. Bu araçları ise Abdullah Kızıl ve Ebru Barut kaptanlığında toplam 18 kişilik ekip tarafınca üretimi yapılıyor. Bu gençlerimiz de böyle güzel bir şekilde çalışarak bu yarışlarda geleceğin araçlarını bir üniversite atölyesinde inşa ederek bizler için ne kadar kaliteli bir iş yaptıklarını kanıtlamış oluyorlar.

Bir önceki yazımız olan OnePlus Two Ne Zaman Çıkacak başlıklı makalemizde OnePlus One, OnePlus Two ne zaman çıkıyor ve OnePlus Two özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ