Yeni Laptop Alacaksanız Bunlara Mutlaka Dikkat Edin!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Donanım

Yeni Laptop Alacaksanız Bunlara Mutlaka Dikkat Edin!

0

Teknolojiyi anlatmaya gerek yok. Biz uyurken sürekli birşeyler çıkıyor. Kısacası takip etmekte zorlandığımız en ciddi konudur teknoloji. Mümkün olduğunca amaçlarınıza yönelik, uygun ve doğru içeriklerle bilgileri sizlere aktarıyoruz.

Teknoloji pazarı işlerimizi kolaylaştırsa bile aslında bir çok noktada zorlaştırıyor. Örneğin aylardır işletim sisteminizi Windows 10’a güncelleyin diye uyarılar geldi. Alışmış olduğumuz işletim sisteminden vazgeçmek istemiyoruz. O zaman yeni nesil programlardan, oyunlardan veya uygulamalardan mahrum kalabiliriz demektir. Yada akıllı bir telefon düşünün. Eskiyen modeller bazı güncellemeleri yüklemediğinden yeni nesil cihaz almak zorunda kalıyoruz. Bunlar tamamen teknoloji pazarının bir oyunudur.

Eğer yeni bir laptop alacaksanız dikkat etmeniz bazı özel noktaları var. Bu konu hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

1- USB 3.1 TYPE C
Birçoğumuz USB 2 portunu kullanıyoruz. Az çok nasıl bir veri aktarım hızına sahip olduğunu biliyoruz. Bu performansın 10katı hızı ise USB 3.1 ile portudur! Hangi yönde takıldığının bir önemi olmayan Type C konektörü ise tüm kablolarınızı değiştirmeyi amaçlıyor. Buna güç adaptörü dahil.
usb 3.1

 

 

2- MİNİ DİSPLAYPORT
USB Type C üzerinden DisplayLink bağlantısı popülerleşene kadar, harici 4K monitör sahibi olmak isteyenlerin DisplayLink konektörüne ihtiyacı vardır.
mini displayport

 

3- FULL HD EKRAN
1920 x 1080 çözünürlükteki monitorlar kesinlikle alınmamalı. 4k teknolojisi’nin ekranları doğal çözünürlüğü 3840 x 2160 ‘dır. Aradaki farkı görün ve teknolojiden geri kalmayın.

 

4- İYİ AKSESUARLAR
Aksesuarlar cihazlarınızı daha kullanışlı hale getirip, kullanımda karşımıza çıkabilecek zorlukları minimuma indirir. Yani cihazın kullanıcı dostu olmasını sağlar. Koruyucu özellikli taşıma çantalarından, dock istasyonlarına, harici pillerden, hoparlörlere kadar aklınıza gelecek herşey olabilir.

 

5- WİNDOWS HELLO
Windows 10 işletim sisteminin bir güvenlik işlemidir. Yüz tanıma sistemi mevcut. Parolanızı yüzünüzü kullanarak girmenizi sağlıyor. Bu teknolojiyi kullanabilmeniz için özel bir kameraya ihtiyacınız var. İntel tarafından üretilmiş RealSense kameralar üç farklı sensörü ile kimlik doğrulama işlemini gerçekleştiriyor!

security

6- LAPTOP AÇIKKEN PİL DEĞİŞTİREBİLMEK
Lenova, T450S ile bu özelliği bize sunan son marka. Birkaç gün boyunca elektrik prizine ihtiyacınız olmaz. Hiç kesinti yaşamadan 3günden fazla laptopunuzu kullanabilirsiniz. Kulağa gayet hoş geliyor olsa gerek?

2016011015454738872

7- ORTA YOLUN YOLCUSU
samsung-9-series-laptopLaptop’lar çok ince olduklarında pilin ömrü, soğutma ve ses kalitesi dezavantajlara sahip olabiliyor. Yazma deneyimi konusunda bile sıkıntı yaşanabilir. Bu yüzden ince tasarımlı laptoplar tercih edilmemeli. Görsel olarak şık tasarım gibi görünmesine aldanmayalım.

 

8- ÇİFT KANAL BELLEK
Corsair_Dominator_GT_01_dh_fx572Eğer yüksek performan elde etmek istiyorsanız, bellekleri çift kanallı olarak yapılandırılmış laptopları tercih edin.

 

9- AĞ PROTOKOLÜ 802.11 AC
Bu ağ protokolü sayesinde yakın mesafelerde hızlı veri aktarımız gerçekleştirebilirsiniz. Bu protokolün ilk örnekleri yaklaşık 4yıl önceydi.

WiFi-80211ac_feature

 

 

10- ÇERÇEVE SEÇİMİ İNCE VE KÜÇÜK OLMASI AVANTAJ
macbook-air-13-8Apple’ın 2008 McBook Air modellerini ilk tanıdığımız günden beri hiç bırakmadık. ChromeBook ve CloudBook’ların başarısında bu seçimin büyük faydası var. 13.3 inç ve altındaki ekranlar, ince çerçeveli ekranlar, büyük modellere göre görüntü kalitesinin daha iyi ve keskin olduğunu göstermişlerdir.

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir