Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Webcam Nasıl Kapatılır?

Webcam Nasıl Kapatılır?

Laptop kameraları basit gibi gözükse de, güvenlik için bazen tehdit oluşturabiliyor. Hatta tıpkı Mark Zuckerberg gibi, FBI Müdürü James Comey bile webcamini bantla kapatanlardan. Peki webcam nasıl kapatılır? Webcam nasıl devre dışı bırakılır?

Güvenlik konusunda takıntılı kişiler, dizüstü bilgisayarlarının kamerasını da bir şekilde kullanmıyorken kapatmayı tercih ediyor. İşte eldeki yöntemler:

  1. Üstünü bantlayabilirsiniz

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, en popüler yöntem bu. Bir bant veya benzer bir nesne yardımıyla, kullanmıyorken webcam üstünü böyle örtebilirsiniz.

  1. Özel uygulamalar yardımıyla kapatmak

Kameranızı tamamen devre dışı bırakmak istemiyorsanız, internet üzerinde webcam kapatmaya yarayan pek çok uygulama var. Bunları kullanarak belli zamanlarda webcaminizi devre dışı bırakabilirsiniz.

Bunları tek tek isimlendirmeyeceğiz ama kısa bir araştırmayla zaten hepsine ulaşabilirsiniz.

  1. İşletim sisteminden kapayın

Bazı dosyaları silerek de webcami tamamen devre dışı bırakabilirsiniz fakat bu konuda sorumluluğu üstümüze almıyoruz, yani karar size ait.

Eğer Mac kullanıyorsanız, Macintosh klasörü altındaki Quicktime’a girin, HD / System / Library yolunu izleyerek QuickTimeUSBVDCDigitizer dosyasını silin. Tabii bunu yapmadan önce yedeğini almayı unutmayın.

Windows’ta ise dosya silmeye gerek yok ve işler daha kolay. Denetim masasından aygıt yöneticisine girin ve buradaki listede web kameranızı bularak devre dışı bırakın. Ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

  1. Çocuğunuzu mu engellemek istiyorsunuz?

Kendinizden çok, çocuğunuzun webcam kullanmasından rahatsız oluyorsanız, macOS’ta sistem özelliklerinde ebeveyn kontrolü seçeneği var fakat Windows’ta böyle bir şans yok. Buna rağmen ona bir çocuk hesabı açabilir ve çeşitli programlar yardımıyla bilgisayar kullanımını kısıtlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan USB Type-C Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey başlıklı makalemizde USB, USB 3.0 ve usb adaptör hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ