Web Tasarımında Domain Ne Kadar Önemli?
 1. Anasayfa
 2. Seo

Web Tasarımında Domain Ne Kadar Önemli?

0

Web Tasarımında Domain Ne Kadar Önemli

Domain yani bilinen adıyla sitenizin ismi internet üzerinde belirli bir kitleye çok daha rahat bir şekilde ulaşabilmeyi sağlayan sistemdir. Aslına bakarsanız internet üzerinde arama yapan kullanıcılar bilgilere IP numarasından ulaşırlar ve bu numara 12 basamaktan oluşmaktadır. Burada insanların aradıklarına daha kolay bir şekilde erişim sağlayabilmeleri için bu basamaklar kodlanmış ve domain isminde isimlendirilerek insanların kullanımına sunulmuştur. Yani sizin alan adınız ne kadar kısa ve akılda kalıcı olursa o kadar etkili olacak demektir.

Domain adreslerine baktığımız zaman üç farklı şekilde başlar bunlar;  http veya https, www şeklindedir. Sitenin adresinin bitimi ise com, net,org gibi farklılıklar içerebilmektedir. Burada bir örnek vermek gerekirse www.seorehberi.org sitesini size belirtebiliriz.  İşte buradan yola çıkarak siz bir web tasarımı yapmaya karar verdiğinizde bunları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Özellikle de kurumsal firmanız için alacağınız kararların gelecek için önemli etkisinin olacağını unutmamalısınız. Bunun içinde en uygun olan domain adresini seçmeniz gerekir.

Domain Nasıl Seçilmeli?

En uygun domain adresinin seçilebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı önemli kriterler bulunmaktadır. Bunlar ise şu şekilde belirtilebilir.

Arama motorlarını dikkate almak gerekiyor. bunun içinde sektör ile alakalı olan anahtar kelime olması önemli. Çünkü arama motorları aranan kelimeleri belli bir statüde listeler. Burada domainde önemlidir.

Seçtiğiniz alan adının akılda kalıcılığının üst seviyede olması gerekir. Buda ne kadar kısa olursa o kadar iyi olur demektir.

Domain adresinizin doğru uzantılı olması şarttır. Bunun içinde genellikle insanlar com uzantısını tercih etmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir