Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Warez Tema Kullanmanın Riskleri

Warez Tema Kullanmanın Riskleri

Dijital dünya üzerinde her geçen gün yüzlerce binlerce yazılım, tema,eklenti hazırlanarak satışa sunuluyor. Üstelik lisanslı olan bu yazılımların bir de korsan olarak kırılarak genel kullanıma açılmış olanları var. Bunları hepimiz çok kez şahit olduk. Yazılımcıların temalar konusunda en çok şikayet ettikleri nokta burası.

WordPress açık kodlu ve ücretsiz olan bir yazılım içerik yönetiminde de kendi alt yapısını tercih ettiği biliniyor. Dolayısıyla bir kullanıcı siteye girdiği zaman şık, güzel ve aradığını bulduğu zaman çok zaman geçiriyor dolayısıyla siteniz üzerinde içeriğiniz ne kadar dolu dolu olursa değmeyin gitsin. Ama görsel anlamda kullanıcıya hitap etmiyorsanız içerikleriniz ne kadar özgün ve bol olursa olsun kimse gezmek istemiyor. Bunun içinde bir web tasarımında ilk olarak kullanıcı dostu ve mobil uyumlu olması önemlidir. WordPress temaları ise bu noktada profesyonel bir şekilde hazırlanıp satışa sunuluyor.

Tema firmaları yüzlerce kategori için binlerce farklı tasarım hazırlıyorlar ve burada fiyatlar da temaya ya da firmaya göre değişebiliyor. Hatta ücretsiz olan temalarda var. Ancak ücretli temalara genelde geliştirilmiş özellikler eklendiği için görsel olarak daha şık duruyor. Bazıları ise ücretli olan temalara hiçbir ücret ödemeden yazılım korsanlarının ağına düşüyorlar ve burada da aslında uzun vade de yaşadıkları sorun daha büyük oluyor.

Warez yani kırılan ücretli temalar bir çok güvenlik açığı barındırıyor ve güncel özelliklere de sahip değiller. Bu temaların kırılması sırasında doğal işleyiş bozulduğu için tema istenildiği gibi çalışmamakta. Hatta veri tabanınızda telafisi zor olan sorunlar yaşamanıza da neden olmakta. Bazı kodlar ise gizlice yüklenerek sitenizin dosyalarını tamamen silebilmekte.

Peki, burada bu insanların amacı gerçekten de ücretsiz piyasa kullanımını sağlamak mı?

Kesinlikle hayır aynı temayı ücret ödemeden kullanmak telif ihlali, güvenlik ihlali gibi hem maddi hem de psikolojik kayıplar yaşatmakta.

Bir önceki yazımız olan Kurumsal Web Tasarımının Firmanıza Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ