Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Uzun Süre Bilgisayar Başında Olanlara Sağlık Önerileri

Uzun Süre Bilgisayar Başında Olanlara Sağlık Önerileri

Gelişen teknoloji ile birçok işin elektronik ortamlara aktarılması insanoğlu için ne kadar büyük bir kolaylık sağlasa da uzun süreli kullanımlar sonucunda sağlığı ciddi derecede etkileyebilmektedir. Bu nedenle Masa başı işlerde uzun süre bilgisayar kullanımı ile farklı türde işini gerçekleştiren PC kullanıcıları veya oyun tutkunları beklenmedik sağlık sorunları ile karşılaşabiliyor. Bundan dolayı oyun tutkunları ve masa başı işlerde uzun süre bilgisayar kullanan bireylerin sağlıklarını koruyabilmek için bir takım önlemler alması gerekir. Öncelikli olarak alınması gereken önlemler; oturuş pozisyonuna dikkat etmek, belirli zamanlarda ara vermek, gözleri korumak, spor yapmak gibi alınabilecek bir çok tedbirler kullanıcıların sağlığını koruyabilecek önlemlerdendir. Alınabilecek bu önlemler;

Oturuş Pozisyonunu Düzeltmek:

Bilgisayar karşısında oturma esnasında kullanıcılar farkında olmadan vücut pozisyonlarını uygun, anatomik ve buna bağlı olarak stabil bir şekilde koruyamıyor ve kambur pozisyonuna geçebiliyor. Bu oturuş şekli omurga için çok zararlı ve uzun vadede bel ağrıları, eklem ağrıları gibi rahatsızları meydana getirebiliyor. Bu nedenle oturma pozisyonunda ayaklar yere tam basacak şekilde dik oturulmalıdır.

Uzun Süre Bilgisayar Başında Oturmamak:

Bilgisayar karşısında uzun süreli kalan kullanıcıların şikâyetleri, genelde uzun süre kullanmak olmasa da ara vermeden vücudu dinlendirmemekten kaynaklanıyor. Uzun süre bilgisayar kullanmak gerekiyorsa da ara ara kalkıp hareket etmek ve basit egzersizler yapmak gerekir. Bu egzersiz hem vücudun rahatlamasına hem de uzun vadede ortaya çıkacak birçok sağlık sorununun önüne geçecektir.

Gözleri Korumak:

Birçok kullanıcı uzun süren bilgisayar kullanımından göz şikâyetlerinde bulunur. Bunun en büyük nedeni bilgisayar ekranlarına sürekli odaklanma halinde olan gözlerin kırpılma sayısındaki düşüşlerdir. Bu düşüş sonucunda göz rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir. Bilgisayar başından yaklaşık 1 saatlik arayla kalkmak, uzaklara bakmak ve göz kırpma sayısını arttırarak gözler dinlendirilebilir. Bunun sonucunda vücut, gözdeki yorgunluklar ve göz tembelliği rahatsızlıklarından korunur. Aynı zamanda bu egzersize fazla vakit ayıramayan kullanıcıların göz koruyucu gözlükleri kullanması önerilir.

Spor Yapmak:

Uzun süreli oturuş pozisyonun olan çoğu insan kilo sıkıntısıyla karşılaşır. Bu durum uzun süreli bilgisayar kullanıcıları için kaçınılmaz bir sorundur. Tabi ki bunun en büyük nedeni sürekli hareketsizlik durumudur. Bilgisayar kullanımı esnasında bir şeyler yemek de bu neden arasında görülür. Kullanıcıların bu durumdan sağlıklarını riske atmaması için yapmaları gereken en temel unsur spor yapmaktır. Gün içerisinde yapılacak 1 veya 2 saat spor bu zararı mümkün olduğu kadar en düşük seviyeye düşürür.

Bir önceki yazımız olan Blog Yazarak Para Kazanmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ