LAPTOP Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

LAPTOP Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

0

Günümüzde tablet ile masaüstü bilgisayarlar ne kadar popüler olsa da yine de diz üstü bilgisayar kullanma alışkanlığı oldukça yüksek seviyelerde. Eğer sizde hem istediğim yere götüreyim hem de masaüstü bilgisayar performansına yakın olsun diyerek dizüstü bilgisayar alanlardan biri iseniz, o zaman size diz üstü bilgisayar aldıktan sonra en verimli nasıl kullanırsınız diye bir kaç ipucu verelim.

İŞLETİM SİSTEMİNDE GÜNCELLEMELERİ YAPIN

Aldığınız dizüstü bilgisayar ne zamandır satışta olduğunun bir önemi var. Eğer 5 aydır, sizin satın alacağınız zamana kadar beklediyse siz bilgisayarı aldıktan sonra ilk iş olarak işletim sistemi güncellemesini gerçekleştirin. Böylece hem daha hızlı, daha güvenilir, daha modern bir işletim sistemine sahip olarak, performans ve güvenlik açısından kendinizi garantiye almış olacaksınız.

GEREKSİZ PROGRAMLARDAN KURTULUN

Teknoloji marketlerinde satılan bilgisayar markaları, çeşitli yazılım geliştiren firmalar ile iş ortaklığı yapar. Bu iş ortaklığı sonucunda bilgisayar satışa hazır hale getirildiğinde içinde bazı programlar yüklü olur. Genellikle elinizi bile sürmeyeceğiniz bu programlar bilgisayarınızı ağırlaştırabilir. Bu nedenle kullanmayacağınız hiç bir programı bilgisayarınızda tutmayın.

ANTİVİRÜS YAZILIMI YÜKLEYİN

Bilgisayarınızı aldıktan sonra zararlı yazılımlara karşı mücadele eden antivirüs yazılımlardan birini yükleyin. Böylece internet içerisinde daha hızlı ve daha güvenilir bir sörf seçeneğiniz ortaya çıkacaktır. Yeni aldığınız bilgisayarın virüslerden dolayı yavaşlayıp kullanılmaz hale gelmesini eminim hiç kimse istemez.

ISI DENGESİNİ AYARLAYIN

Dizüstü bilgisayarın en güzel yanlarından biri de koltukta otururken veya yatakta uzanırken kullanmaktır. Lakin bu güzelliğin de bazı tehlikeli noktaları bulunmaktadır. Dizüstü bilgisayarlarda bulunan kasaların kutuları geniş olduğu için çeşitli fan ve havalandırma sistemleri ile ısıya karşı soğutucu özelliği vardır. Tabletler yapı itibari ile hem işlem gücü hem de tasarımı nedeniyle bu sorundan etkilenmez. Lakin dizüstü bilgisayarlar öyle değildir. Dizüstü bilgisayarınız ne kadar ısınırsa bilgisayarınızın performansı o kadar düşecektir. Bu nedenle bilgisayarınızı zemini düz ve sert olan bir yerde kullanın. Ayrıca bilgisayarınızı alırken dizüstü soğutucu fan alarak gerekli ürünün üzerine dizüstü yerleştirip öyle kullanın.

Bunun dışında en sık kullandığınız programları yükleyin. Pil ömrünü en verimli şekilde kullanabileceğiniz ayarları gösteren kullanım sihirbazı aracılığı ile gerçekleştirin. Bilgisayarınızın kaybolma ve çalınma riskine karşı mac adresi, seri numarası gibi verileri kaydedip, bilgisayarınızın nerede olduğunu gösteren uygulamalar yükleyin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir