1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Samsung Ekrana 3.6 Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı


3

Akıllı telefon, tablet ve notebook devi Samsung, OLED ekrana 3.6 milyar dolarlık yaptı. Esnek ekran isteyen Samsung kesenin ağzını açtı. Samsung’un bu kadar büyük bir yatırımla ne kadar kar edeceği merak ediliyor.

Esnek Ekran Ve OLED nedir?

Esnek ekran, ultra ince olmasıyla da büyük beğeni toplayacak. Bu özellik sayesinde, hem telefon ve tabletlerin çok daha ince olması bekleniyor, hem de kırılmayacak olması sayesinde, kullanıcılarına da büyük kolaylık sağlanması bekleniyor. Karşılaştırma videoları yayınlanan esnek ekran, normal ekranlara göre, darbelere karşı çok daha dayanıklı ve sağlam. OLED ise, LED erkanın organik olanı denebilir. Görüntü kalitesi oldukça yüksek olan OLED ekran sayesinde, telefon ve tabletlerdeki görünü sorunu çözüm bulacak.

samsung-oled-ekran-teknolojisi

Esnek ekran ve OLED teknolojisini bir arada sunmayı hedefleyen Samsung, bu dev yatırımıyla çok şaşırttı. En çok satılan akıllı telefon markası olan Samsung, 2015 yılında 3 farklı telefon çıkarmayı düşünüyor. Samsung S6, Samsung A7, Samsung Edge. Bunlarda esnek ekran olması beklenmiyor. Samsung sadece akıllı telefonlarda değil, aynı zamanda tabletlerde de en çok satılan markalardan biri. Tablet sektörüne girdiği andan itibaren, İpad’ın satış rakamlarını iyice düşüren Samsung, tabletlerine getireceği, esnek ekran ve OLED teknolojisi sayesinde satış rakamlarını katlayacak gibi görünüyor.

Akıllı Telefon ve Tabletlerin En büyük Sorunu: Kırılma ve Çatlama

Kamerası, uygulamaları ve kolay kullanımıyla neredeyse herkesin elinde bulunan akıllı telefonlar,  en çok da kırılma, çatlama ve suya düşme sıkıntılarından dolayı, kullanıcılarına zor anlar yaşatıyor. Özellikle ekran değiştirmenin maliyetinin yüksek olmasından dolayı, genelde ekranlar tamir edilmiyor ve çatlak veya kırık olduğu halde kullanılıyor. Ya da bir daha kullanılamayacak hale geliyor. Samsung ise, hem satışlarını arttırmak, hem de kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlamak mali açıdan kolay esnek ekran teknolojisine başvuruyor.

LG markasının yeni çıkardığı modelleri Flex isimli telefonlarında görülen AMOLED ekranın da,  bu esnek ekranlar sayesinde, Samsung’un yeni telefonlarında da gözlemleneceği konuşuluyor. Özellikle Flexieble OLED ekranları üretmesi beklenen, Samsung, özellikle akıllı telefon piyasasında büyük bir fark yaratacak. FOLED ekranlar kıvrılabilir olması sebebiyle, dikkat çekiyor. Belki de, ileride rulo şeklinde bir telefon üretilecek ve hem kolay taşınacak hem de görüntüsüyle fazlasıyla dikkat çekecek.

Samsung Yonga Setine de 13 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor

Samsung, son zamanlarda, yılda en az 2 telefon piyasaya çıkarıyor. Tabletlerde de, her yıl en az 1 yeni tablet piyasaya çıkarılıyor. Tüm ürünlerinde, kendi ürettiği İşlemciyi kullanan Samsung, ayrıca bu özel 8 çekirdekli işlemciyi, başka firmalara da satıyor. Samsung, yonga setini daha da geliştirmek ve akıllı telefon ve tablet sektöründe tek marka olmak için, 13 milyar doları da gözden çıkaracak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Yatırdıkları parayı bilmem ama gerçekten çok orjinal olmuş. Piyasadaki tüm farklı markalar arasında en farklı tasarıma sahip

 2. samsung gerçekten son 3 4 yıldır bu sektörün devi oldu bana göre samsungun cihazları son teknoloji ve birçok markayı geride bıraktı

 3. samsung bu piyasanın devi oldu belki en çok satan telefonu fakat applenin kalitesini kasa olarak yakalayamadı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir