Özgün İçerik Nasıl Oluşturulmalıdır?
 1. Anasayfa
 2. Seo

Özgün İçerik Nasıl Oluşturulmalıdır?

1

Kişisel blog ya da internet sitesi kullanıcılarının çoğu özgün içerik konusunda sıkıntı yaşıyor. Özgün içeriğin nasıl yapıldığı da herkes tarafından merak ediliyor. Adından da anlaşılacağı üzere özgün içerik yazılan makalenin yazan kişiye özgün olmasıdır. Yani yazar makalede kendi düşüncelerini paylaşmalıdır. Ancak özgün içerik yoktan var etmek anlamına gelmez. İnternet ortamına girince bu durum biraz zorlaşıyor. Çünkü internet ortamında milyonlarca makale mevcut. İster istemez başlıklar çakışabiliyor. Başlığı çok okunabilecek bir konudan seçmek okuyucuların ilgisini çekmenizi sağlayabilir. Özgün içerik oluştururken kendimize özgü olacak diye yalan yanlış bilgilerle makaleyi doldurmamalıyız. Çünkü internet çok hızlı çalışan bir dünya ve yazılanlar hemen kullanıcılara ulaşıyor. İnsanların buradan yanlış bilgilenmesi istenilen bir durum değildir. Cümleler bize ait olmalı fakat doğru bilgilerle harmanlanmalıdır.

Özgün içerik nasıl olmalıBaşlık belirlendirkten sonra sıra içeriğe geliyor. İçerik hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz burada yardımınıza re-write tekniği yetişebilir. İçerik hazırlarken Pagerank kavramından faydalanmakta işimizi kolaylaştıracaktır. Pagerank içeriğe göre hit ölçümü yapmaya yaradığı için sizin yazdığınız yazılarla bu kavramı kullanarak bir hit yaratabilirsiniz. Doğal olan bu yazılarınızı Pagerank kullanarak daha kolay hazırlayabilirsiniz. Sayfanızda yer alan medya, resim ve içeriklerin farklı tanımlamalarla girilmesi gerekir. Örneğin makale konusu diğer sitelerde de aynı içerikle anlatılıyorsa sizin sitenizin hit alma olasılığı oldukça düşüktür. Fakat farklı bir başlık ve içerik kullandığınız takdirde hit alma olasılığınız da yükselir. Google’nin en büyük desteği Pagerank teknolojisini bizlere sunmasıdır. Sadece Google’de üst sıralara çıkmak için özgün içerik hazırlanması gibi bir düşünce tamamen yanlıştır. Siteyi ziyaret edenler de sitedeki yazıların özgün olmasına dikkat ederler. Farklı görseller ve farklı yazılar daha çok ilgi ve dikkat çeker. Keywords’de özgün içerik kontrolü için sizlere avantaj sağlayabilir. İçeriğiniz birileri tarafından kullanılıyorsa Keywords sizi uyarır.

Birçok seo makalesinde arama motorlarının yeni olan siteleri üst sıralarda gösterdiği yazılır. Bu yanlış bilinen bir durumdur. Çünkü üst sıralarda olmak için yapmanız gereken sitenizi güncel tutmaktır. Sürekli yeni yazılar ekleyerek bunu sağlayabilirsiniz. Her kategoriye ayrı ayrı yazı ekleyerek üst sıralarda yer alabilirsiniz. Daha sonra kategorileri detaylı bir şekilde doldurursunuz. Makalelerinizde metin gövdesi oluştururken kelimeleri çok sık tekrarlamamaya dikkat etmelisiniz. Kullandığınız bazı kelimelere çok dikkat etmelisiniz özellikle anahtar kelimelerde Spama düşmeyen kelimeleri seçmeniz gerekir. İçeriğiniz tek bir kelime yüzünden arama motorlarında gerilere düşmez. Ancak bu kelimeler daha zor bulunmanıza neden olur. Seçtiğiniz etiketlerde çok önemlidir. Yaptığımız en büyük hata bir başlık seçtiğimizde bu başlıkta geçen kelimeleri içerikte defalarca kullanmak oluyor. Bir de etiketlerde bu kelimeyi kullanıyoruz bu nedenle makale olduğu gibi arama motorlarında filtreye takılıyor. Bu da siteye ziyaretçi gelmesini azaltıyor.

Makalenin uzunluğu da dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Uzun yazılar detaylı bilgi verir. Ancak yazıları boş bilgilerle doldurmak doğru değildir. Daha kısa yazılarla daha güncel olmak mümkündür. Ancak daha güncel olmak için de siteyi karman çorman yazılarla doldurmamak gerekir. İçerik yazarlarının bol bol kitap okuması gerekir. Böylelikle daha çok kelime üretebilirler. Daha verimli makaleler yazılabilir. Okuyuculara daha detaylı bilgiler verilebilir.

Sitelerini özgün ve doğal içerikle hazırlamak isteyenler için bu yazımız yardımcı olacaktır. Google yazılarda neyin kopya neyin doğal olduğuna bakmaz. Ancak aynı içerikteki yazılar çakışırsa yazınız alt sıralara düşebilir. Sitenizin ziyaretçisini arttırmak için bu yazıda belirttiklerimize dikkat etmelisiniz. Bu bilgilerle daha verimli siteler elde edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 28 Temmuz 2016

  Bu tarz içerikteki yazıları her okuduğumda kafam biraz daha karışıyor herkesin önerileri kendi deneyimlerine göre sanırsam birazda. Yinede teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir