Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Özel Ders mi? Kurs mu?

Özel Ders mi? Kurs mu?

Eğitime takviye için matematik, edebiyat, geometri gibi veya hobi edinmek için müzik, resim gibi konularda ders almamız gerekebilir. Bu konularda eğitim almanın genellikle iki farklı yöntemi mevcuttur. Ya özel ders almak, ya da kursa gitmek. Bu iki seçenek arasında karar vermek bazen öğrenciler ve bizler için zor bir hal alabilir. Tam da bu konuda sizleri aydınlatmak, karar vermenize yardımcı olmak için özel ders ve kurs karşılaştırması yapmak için yazı yazmaya karar verdik.

Özel Ders Nedir?

Özel ders, kendimizi eksik bulduğumuz bir alanda alabileceğimiz birebir eğitimin adıdır. Özel ders ile eksiklerinizi tamamlayabilir, okuldaki derslerden alamadığınız verimi daha iyi alır, okuldaki mevcut dersleri pekiştirebilir ya da hobi edinmek istediğiniz alanda kendinizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. Özel dersten alacağınız verim direkt olarak özel hocanıza bağlıdır. Birebir özel ders alacağınız öğretmeni dikkatlice ve referanslarına bakarak seçmenizi öneririz. Aksi taktirde alacağınız dersler size zaman ve para kaybına neden olacaktır.

Kurs Nedir?

Kurs, bir grup öğrencinin bir arada olarak alabileceğimiz eğitimin adıdır. Kurs verilen eğitim kurumlarını araştırmak ve verilen eğitim hakkında daha detaylı bilgiye erişmek özel ders hocası hakkında bilgi almaktan çok daha kolaydır. Bu sebeple kurs merkezinin seçimi özel ders öğretmeni seçiminden daha zordur. Ancak kurs ortamından sizden başka öğrenciler olacağı için öğretmenin belli saat diliminde her bir öğrenciye ayırabileceği özel zaman çok azdır, belki de hiç olamayacaktır.

Özel Ders ve Kurs Karşılaştırması

  • Özel ders esnasında öğretmen ile birebir iletişim içerisinde olduğunuzdan derse daha iyi odaklanabilirsiniz. Kursta ise dersten kopma durumunuz söz konusu olabilir.
  • Özel ders fiyatları, ders aralıklarını belirlemenize göre kurslara göre daha avantajlı olacaktır.
  • Özel ders sizin istediğiniz zamana uyarken, kursa gitmeye karar verirseniz kursun belirli saatlerine siz uymak zorunda kalırsınız.
  • Kurslar belli alanlara yönelen kurumlar olduğundan daha profesyonel ve öğretici teknikleri olabilir. (Derse göre değişiklik gösterebilir)
  • Kurs ortamında öğrenci arkadaşlarınızın olması hem motive edici, hem de rekabet edici bir ortam yaratabilir. Bu da öğrenmeyi teşvik eder.
  • Özel ders sırasında öğretmeninize daha çok soru sorma, bilmediğiniz konuları daha iyi pekiştirme imkanı bulabilirsiniz. Kurs ortamında anlamadığınız noktaları sorsanız dahi dersin tüm sınıfa göre ilerlemesi gerektiğinden anlamadan geçtiğiniz konular olabilir.
  • Özel ders hocası ile çalışmaya başlarsanız, hocanızdan memnun kalmadığınız taktirde dersleri sonlandırmanız gibi bir seçenek söz konusudur. Kurslarda genellikle kur, dönemlik veya senelik sözleşmeler yapıldığından cayma hakkınız bulunmamaktadır.
  • Özel ders alacağınız ortamı kendiniz seçebilir, kendinizi rahat hissettiğiniz eviniz, cafe, kütüphane gibi bir ortamda ders alma imkanınız bulunmaktadır. Kurs alırsanız böyle bir imkanınız bulunmamaktadır.

 

Özel ders ve kurs almanın karşılaştırmasını, artı ve eksi yönlerini sizlere aktarmaya çalıştık. Siz de bu noktalardan hareketle özel ders mi yoksa kurs mu almak istediğinize karar verebilirsiniz. Özel ders almak isterseniz özel ders ilan sitelerinden özel ders ilanlarına bakabilir, deneyimli öğretmenlerle iletişime geçebilirsiniz. Veya yine internetten almak istediğiniz dersi veren kurs merkezlerini araştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeni bir web sitesi planlama ve geliştirme süreci başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ