Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Modem Arayüzüne Girme Resimli Anlatım

Modem Arayüzüne Girme Resimli Anlatım

Modem açılımına baktığımız zaman Modüler ve Demodülato kelimelerinin birleştirilmesi neticesinde ortaya çıkarılmış bir tanımlamadır. Modemin görevi bilgisayar ve bilgisayarların genel bir ağa bağlanmasını sağlayan bir cihazdır. Modemin özelliği telefon hattı üzerinden dijital verilerin transfer edilmesinde kullanılır. Modem ara yüzüne girebilmek için de modemin markasına göre hareket edilmesi gerekir.

Modemler markasına göre kendine ait olan bir yazılım geliştirmişlerdir. Bunun içinde modeminizin varsayılan ağ geçidi IP’sini bulmanız için Başlat menüsünü açmanız gerekiyor. Burada çalıştır bölümüne girerek CND yazıyor ve tamam tuşuna basıyorsunuz bu işlem sonrasında karşınıza aşağıdaki gibi bir resim çıkıyor.

Ekran geldikten sonra ise ipconfig komutunu yazın ve enterlayın. Size Varsayılan Ağ Geçidi ya  Default Gateway IP adresi ile modem ara yüzüne girme yolunu buluyoruz. Eğer ki daha öncesinde burada herhangi bir ayar yapmamışsanız o zaman karşınıza çıkan rakamsal adresi internet tarayıcısına yazıp modeme girebilirsiniz. Tarayıcı seçerken istediğiniz birisini kullanabilirsiniz.  Tarayıcınızdan 192.168.1.1 ya da ’192.168.2.1 yazdığınızda modem arayüzü karşınıza gelir. Burada size kullanıcı adı ve şifresi sorulacaktır. Tüm modemlerde burası admin admin şeklindedir. Ancak internet sağlayıcınız farklı ise şifrede farklı olabilir.

Turkcell için: Kullanıcı adı admin, şifre superonline

Vodafone için: Kullanıcı adı vodafone, şifre vodafone

TTNET için: Kullanıcı adı ttnet, şifre ttnet

Unutulmaması için tekrar hatırlatmak istiyoruz genellikle modeminize giriş bilgileriniz modem cihazının altında yazılmıştır. Eğer ki yazılmamışsa bu durumda internet sağlayıcınızdan da destek alabilirsiniz. Modeminizi belirttiğiniz de size destek olacaklardır. Bu makalemizde sizlere Modem Arayüzüne Girme Resimli Anlatım gerçekleştirdik.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy S9 Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ