Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Microsoft’tan Türkiye’ye Özel Kış Saati Önlemi

Microsoft’tan Türkiye’ye Özel Kış Saati Önlemi

Türkiye’de yıllardan beri kış saati uygulaması kullanılırken bu konuda 2016 yılı itibariyle farklı bir kararın alınması özellikle teknolojide ciddi sorunların yaşanmasına yol açabilir.

Türkiye’de yaz saati ile kış saati olmak üzere iki farklı saat dilimi kullanılırken kış saati kullanımının iptal edilmesi pek çok farklı cihazlarda saat sorununun yaşanmasına yol açacak. Öyle ki saat ayarlamalarını otomatiğe alan kişilerin saatleri kış saati uygulamasının yapılacağı gün itibariyle 1 saat geri alınacak. Bu işlemler nedeniyle kısa süreli de olsa sorunların yaşanabilecek.

Microsoft Harekete Geçti

Özellikle bilgisayar versiyonlarında yeni bir güncelleme ile durumu düzenlemek isteyen Microsoft yeni bir açıklama yaptı. Microsoft tarafından yapılan Açıklamada Türkiye’de yapılan değişiklik doğrultusunda önemli bir güncellemenin yayınlanacağı belirtilirken bu güncellemenin özellikle Türkiye’deki kullanıcılar tarafından alınması gerektiği ifade edildi. Güncellemenin alınması ile birlikte kullanıcılar artık tek bir saat dilimini Türkiye konumu için kullanmaya başlayacak. Böylece yaz ve kış saati uygulamasının güncelleme ile birlikte iptal edilecek olması herhangi bir güncellemenin yapılmasına gerek kalmadan cihazların kullanılmasını sağlayacak. Üstelik yapılacak güncelleme sadece Windows 10 işletim sisteminde kalkamayacak.

Tüm Sistemler Güncellenecek

Windows 10 ile birlikte çeşitli Windows işletim sistemlerinde yapılacak güncelleme kullanıcıların bilgisayarındaki saat ayarlamalarını yapmasını sağlayacak. Güncellemeleri otomatik olarak alabilecek kişilerin herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmadan güncelleme kontrolü ile yeni paketi bilgisayarlarına alabilecek. Fakat güncellemeleri kapalı durumda bulunan kişilere bu güncellemeleri manuel olarak yapması gerekecek.

Güncellemelerin yapılabilmesi adına Microsoft tarafından özel linkler de paylaşıldı. Böylece aşağıda paylaşılan linklerden yapacağınız güncelleme işlemleri ile yeni saat sistemine siz de geçiş yapabilirsiniz. Yeni saat sistemine geçiş yapılacak olması sadece teknoloji dünyasını etkilemeyecek. Pek çok organizasyon ve etkinlik saat farklarının artacak olması nedeniyle Türkiye’de çok daha geç saatlerde başlaması Türkiye’nin saat konusunda ilerleyen dönemlerde yaşayabileceği sorunların sadece birkaçı olacak.

Güncelleme linkleri;

Windows 10 1607 Sürümü ve Windows Server 2016: https://support.microsoft.com/en-us/kb/3194798

Windows 10 1511 Sürümü: https://support.microsoft.com/en-us/kb/3192441

Windows 10 RTM Sürümü: https://support.microsoft.com/en-us/kb/3192440

Windows Vista/7/8.1 ve Sunucu sürümleri (2008 SP2/2008 R2/2012/2012 R2) için: https://support.microsoft.com/en-us/kb/3192321

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy C9 Pro Özellikleri Neler? başlıklı makalemizde Galaxy Note 7 ve Samsung Galaxy C9 Pro hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet dedi ki:

    Ya bu saat sorunu niye böyle oldu abi cidden çok saçma eski sistem daha güzeldi bence

BİR YORUM YAZ