Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Kablosuz Donanımlarla Gelen Hack Tehlikesi

Bilgisayarlarımızdaki kabloların bolluğu sayesinde etrafa saçılmasından birçoğumuz şikayetçiyizdir. Kötü bir görüntünün yanı sıra bazılarımızın da takılıp düşmek gibi bir yerleşim planı vardır. Bazılarımızda sandalyede oturmaktan sıkıldığımız için özellikle masaüstü bilgisayarlarımızı yatağımıza, koltuğumuza, çekyatımıza taşımak isteriz.

Kablosuz Donanımlarla Gelen Hack Tehlikesi

Bilgisayarlarımızdaki kabloların bolluğu sayesinde etrafa saçılmasından birçoğumuz şikayetçiyizdir. Kötü bir görüntünün yanı sıra bazılarımızın da takılıp düşmek gibi bir yerleşim planı vardır. Bazılarımızda sandalyede oturmaktan sıkıldığımız için özellikle masaüstü bilgisayarlarımızı yatağımıza, koltuğumuza, çekyatımıza taşımak isteriz. İşte tamda böyle bir durumda bizler için kablosuz donanımların kullanım rahatlığı devreye girerek bizleri tavlamayı başarıyor. İyi yanlarının yanında kötü sonuçları da kaçınılmaz olabiliyor. Bu makalemizde sizlere son dönemlerin hacklenen donanımlarından kablosuz mouse ve kablosuz klavyeden bahsedeceğiz.

10d732396ab5da29ff53ac4558728f27_heekjpg_610x375Güvenlik yazılım firmalarından Bastille’de araştırmacı olan Mark Newlin, sorunu ”MouseJack” ismiyle nitelendiriyor. Bu problemin USB üzerinden direk bilgisayara bağlanan kablosuz donanımları yakından ilgilendiriyor. Bağlantılarda herhangi bir şifreleme işlemi olmadığından dolayı hackerların araya girerek, bağlandıkları bilgisayarlara komut göndermeleri kaçınılmaz oluyor. Yazılım firmasının yapmış oldukları güvenlik testlerinde ise saldırganın 30 metre mesafe içerisinde saldırabileceğini gösteriyor. Bu menzilin 30 metre içerisinde kalmasının sebebi ise, kablosuz fare ve kablosuz klavyelerin menzillerinin düşük olması. Bu nedenle hackerın bu menzil içerisinde olması gerekiyor. Eğer ki hacker 2 sokak ötedeyse bir işlem yapamaz. Fakat sağ yada solunuzdaki, alt yada üstünüzdeki dairede oturuyorsa tehlike yaratabilecek duruma gelebilir.

Sadece 30 metrelik bir menzil sıkıntısı mı var diye soracak olursanız başka bir engel daha söz konusu! Hacker hedefteki bilgisayara saldırı düzenlediğinde bilgisayarın başında hiç kimsenin olmaması gerekir. Çünkü uzaktan erişimde hedef fare ve klavye olduğundan kontrolsüz imleç ve klavye hareketleri kişiyi ele veriyor. Fare imlecinin kıpırdaması ve ekranda beliren komut satırları gördüğünüz an bu durumu anlamanız mümkün. Bu açık ile ilgili Logitech firması açığı gidermeye yönelik bir güncelleme paylaşarak sorunu ortadan kaldırdı. Diğer firmalardan henüz bir açıklama yok. Fakat böyle bir açığın artık biliniyor olması diğer firmaları da muhakkak harekete geçirecektir.

Yani klavye ve mouselar’ın ciddiyeti mesafeye göre değişiyor. Komşumuzun kim olduğunu bilmiyorsak tereddüt etmemizde fayda var!

 

Bir önceki yazımız olan USB Type-C Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey başlıklı makalemizde USB, USB 3.0 ve usb adaptör hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ