Google’da Picasa Devri Kapanıyor
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Google’da Picasa Devri Kapanıyor

0

Google fotoğraf paylaşma, düzenleme, depolama ve görüntüleme servislerinden birisi olan Picasa 14 yıllık serüvenine noktayı koyuyor.

Dünya devi Google, 2002 senesinde Lifescape firması tarafından geliştirilmiş olan Picasa, 2004 yılında google tarafından satın alınarak kendi bünyesine kazandırılmıştı. Fotoğraf görüntüleme, depolama, paylaşma ve düzenleme hizmetleriyle ön planda olan ve kullanıcı kitlesi bulunan Picasa 14 yıllık serüvenine noktayı koyarak kapatıyor. Google resmi blog alanından yapmış olduğu açıklamaya göre 2015 yılının Mayıs ayında kullanıma açılan Google Fotoğraflar (Google Photos) adı altında tek bir fotoğraf servisine odaklanmaya karar veren google, 1 mayıs 2016 itibariyle Picasa hizmetini tamamen kapatacaklarını açıkladılar.

PİCASA 14 YILLIK MACERASINDA KEPENK ÇEKİYOR

Picasa’nın masaüstü uygulaması ise 15 Mart 2016 tarihinden itibaren desteklenmeyecek duruma gelecektir diye duyuru gerçekleştiren Google, 1 mayıs 2016 tarihi itibariyle ise Picasa kullanıcılarının yalnızca albümlerindeki fotoğraflarını görüntüleyebileceklerini fakat fotoğraf yükleme, düzenlemek ve paylaşmak gibi durumları gerçekleştiremeyecekleri resmi olarak duyurdu Google. Mac ve Windows için programları bilgisayara indirebilen Picasa’nın ayrıca e-posta hesabı kaydolarak kullanılabilen Picasa Web albümlerinde yüklenmiş bütün fotoğraflar Google Fotoğraflar üzerinde de görülüyordu.

 

BU UYGULAMA İSMİNİ PABLO PİCASSO’DAN ALMIŞTI.
Dünya’nın en büyük firmalarının başlarında gelen Google, fotoğraf albümlerini depolamak, düzenlemek ve de paylaşmak isteyen kullanıcı kitlesine, 1 mayıs tarihini beklemeden Google Photos’a geçmeleri tavsiyesinde bulundu. Windows ve Mac için ücretsiz olarak sunulan Picasa programı, sadece fotoğrafları görüntülemekle kalmıyordu aynı zamanda ses ve video dosyalarının oynatılmasınıda sağlıyordu.

14 senelik bir geçmişe sahip olan Picasa’nın ismi 20. yüzyılın en büyük ressamlarından birisi olan Pablo Picasso’dan esinlenerek koyulmuşyur. Aynı zamanda picture yani Türkçe’si resim olan bu kelimenin kısaltması olan ”PİC” ile ”ASA” hecelerinin bir araya gelmesi İspanyolca’da ki telafuzu ”mi casa” yani Benim evim anlamını taşıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir