Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Google Sürücüsüz Araç Denenmeye Başladı

Google Sürücüsüz Araç Denenmeye Başladı

Google sürücüsüz araç ile alakalı olarak kısa bir zaman dilimi içerisinde haberler internet ortamından tamamen kaybolmuşken artık aracın resmi olarak tamamlandığı açıklandı. Bundan 3 yıl kadar önce özel üretim bir araba üzerinde denenen ve fren mesafesini ayarlama konusunda sıkıntı yaşayarak hafif de olsa araçlara vuran bu teknoloji artık son haline getirildi. Google teknolojisi olan QR kodları ile birlikte çalışacak olan bu mükemmel yazılım ile birlikte yoldaki kodları okuyarak ve sensörler ile yanındaki, önündeki ya da çehresindeki araçları tanıyacak olan bu araç, sürücü müdahalesi olmadan gidebilecek.

Google sürücüsüz araç, aynı zamanda yola kendini ortalayarak mümkün olan en iyi şekilde ve en ideal hızda giderek tabela algılama sistemi ile hız sınırlarına uyarak gidecek. Aracın içerisinde ses komutlarına duyarlılık ya da navigasyon ayarlaması yapacak. Görme engelliler için de büyük bir imkan olarak nitelendirilebilecek bu araç, zaman içerisinde yeni testlerin mükemmel seçeneklere gebe olması akabinde de resmi olarak satışa çıkarılacak.

Google Sürücüsüz Araç

Google Sürücüsüz Araç

Sürücüsüz aracın içerisinde bir adet yol kamerası bulunuyor ve yolu sürekli olarak takip ederek bu anlamda kendini yol çizgilerine en ortalı şekilde ilerlemeye zorluyor. Hal böyle olunca aracın kullanımı açısından da mükemmel seçenekler sunuyor. Aracın testlerine 2015 yılının ilk ayları ile birlikte Amerika’nın California eyaletinde başlanacak ve başarılı sonuçlar elde edilmesine müteakip denenmesi açısından birçok farklı ülkeye deneme sürümleri gönderilecek. Daha sonrasında ise dünya yollarında QR kodu dönemi başlayacak.

Bir önceki yazımız olan Sony Playstation 5 Bulut Teknolojisi ile Üretilebilir başlıklı makalemizde sony computer ve sony playstation 5 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mustafa Kaya dedi ki:

    Bu google dan her şey beklenir. Yakında büyük ihtimalle uzaya da uydu filan gönderirler. Bu projede heyecan verici inşallah projedeki mühendislerin hepsi bayan değildir. :p

  2. Meral Atik dedi ki:

    Çok ilginç bir proje gerçekten.
    Google, gerçekten teknoloji devi adının hakkını fazlası ile veren bir firma.

BİR YORUM YAZ