FileZilla Nedir? Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. Web Master Araçları

FileZilla Nedir? Ne İşe Yarar?

2

filezillaFileZilla, webmaster uygulamacılarının en çok kullandıkları ve aşina oldukları yazılımlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Web sektöründe baktığımız zaman birçok farklı programın ve yazılım birbiri ile doğrudan ilişkisi vardır. FileZilla, aslında sizleri uzak sunuculara bağlama konusunda en hızlı ve en pratik yazılımlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Türkiye genelinde de şuan webmaster alanında en çok tercih edilen FTP bağlantı programı budur. Bu program son derece basit bir arayüze sahiptir.

Arayüzündeki kolaylık ve uzak sunuculara yaptığı hızlı bağlantılar sayesinde inanılmaz gelişmeler ortaya çıkmıştır. Bundan öncesinde genellikle WinSCP isimli yazılım tercih ediliyordu ancak bu program çok ağır işlemler gerçekleştiriyor ve çoğu zaman sunucu da işlem yaparken takılıyordu. Hosting ve Reseller bazlı işlemlerinizde artık bu program muazzam bir seçenek olacak.

FileZilla Nedir?

FileZilla, uzak sunucu bağlantı protokolüdür. Basit arayüzü sayesinde hosting, reseller, vps ya da bu gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı parçalanmış sunucu tipine bağlantı yapmanıza imkan tanır. Son derece hızlı ve gelişmiş bir sistem olarak dikkatleri çektiği gibi aynı zamanda tamamı ile ücretsiz olarak kullanıma açılmıştır. Bu neden dolayısı ile de ülkemiz sistemcilerinin en çok tercih ettikleri FTP bağlantı programları içerisinde de ilk sıralarda yer almaktadır.

Bu sistem sayesinde sunucuda hiçbir işlem yarım kalmadığı gibi yarım kalsa bile internet kopması gibi durumlarda kendini toplayarak yine eski kaldığı yerden devam edebiliyor. Bu da aslında uygulamacılara çok ciddi avantajlar sağlıyor.

FileZilla Ne İşe Yarar?

FileZilla, yukarıda da belirttiğimiz üzere sunucu bağlantı protokolüdür. Bu program sayesinde uzak sunuculara dosya yükleyebilir, düzenleyebilir, indirebilir, silebilir, klasör oluşturabilir ve yedeklemelerinizi de sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Son derece basit bir arayüze sahiptir ve dilediğiniz takdirde program aracılığı ile yaptığınız bağlantıları şifre ve kullanıcı adı da dahil olmak üzere hafızasına alabilir. Sürekli giriş yaptığınız FTP hesapları için ise özel kayıt alanları oluşturarak tek bir tıklama ile giriş yapabilirsiniz.

FileZilla sayesinde her işlemleriniz kesinlikle yarıda kalmıyor. Aktarım kuyruğu mantığı ile çalışan bu mükemmel sistem sayesinde çok kısa bir zaman dilimi içerisinde FTP sorunları tarih oluyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Wordpress Temaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 3 Kasım 2014

  Filezilla uzun zamandır kullandığım ve çok beğendiğim bir ftp programıdır. Dosya transferi ile alakalı bir çok işimi rahatlık ile görebilmekteyim. Gerek hızı, gerek kullanım kolaylığı gayet başarılı bir program, yalnız ufak bir sıkıntısı var onu ilerde söyleyeceğim.

 2. 1 Aralık 2014

  Mehmet Arslan, dostum neden ilerde söyleyeceksin programın sıkıntısını? şimdi söyleyesen de konuya hakim olan insanlar eksikleriyle fazlalarıyla programı tanısalar olmaz mı? insanlığa bir iyiliğin dokunur :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir