Sosyal Medyanın Seo’ya Etkileri
 1. Anasayfa
 2. Seo

Sosyal Medyanın Seo’ya Etkileri

1

sosyal-medyaSosyal medya platformları günümüzde en çok kullanılan, popüler ve günümüzün vazgeçilmez birimlerinden bir tanesi durumuna geldi. Sosyal medya’nın günlük hayatta bu kadar önemli bir hale gelmesi, arama motorlarınında bu platformlara önem vermesine neden oldu.

Google, yeni geliştirdiği algoritmalar ile sosyal medya birimlerini etkili kullananlara büyük avantajlar sağladı. Bununla birlikte kalmayıp, Google kendi sosyal medya platformu olan Google plus’u insanların hizmetine sundu.

Önceki dönemlerde sosyal imleme siteleri önemli durumdayken, bu tarz sitelerin link çöplüğüne dönüşmesi, bu platformların yerine sosyal medya birimlerinin gelmesini sağladı. Sosyal medya sayfaları bulunup, bu sayfalar üzerinden özgün, kaliteli ve etkili paylaşımlar yapan web master’lar Google’dan büyük artılar kazanıyor.

Sosyal medya hesapları bulunan web sayfaları, büyük kullanıcı kitlelerini bu sayfalara çekebilmekte ve bu sayfalar üzerinden yapılan anlık bir paylaşımda site üzerine ziyaretçi akışı sağlanabilmektedir. Arama motorları tarafından en çok değer gören sosyal medya birimlerini sırasına göre listeleyelim.

 1. Google Plus
 2. Scoop.it
 3. Pinterest
 4. Tumblr
 5. Facebook
 6. Twitter
 7. Delicious

Web sayfasının bu hesaplara sahip olması ve bu birimler üzerinden düzenli bir şekilde sosyal paylaşımların yapılması, sitenin güncel, özgün durmasına olanak sağlamakta ve arama motorları tarafından değer görmesini sağlamaktadır. Sosyal medya birimlerinin bir diğer faydası ise ücretsiz ve kalıcı bir backlink olanağı sağlamasıdır. Bu tarz platformlardan alınan backlinkler, ilerki aşamalarda olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Seo’da en önemli konuların başında gelen sosyal medya birimleri, ilerki zamanlarda da önemi kaybetmicek gibi duruyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 3 Kasım 2014

  Sosyal medya ile ilgili güzel bilgilerden bahsetmişsiniz. Sosyal medya birimleri gerçektende seo açısından bu kadar önemli bir hale geldiğini ilk defa duydum. Emeklerinizden dolayı teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir